Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.
Konszolidált Éves Jelentés 2021
Konszolidált Éves Pénzügyi Beszámoló
|
|
Konszolidált Éves Pénzügyi Beszámoló 2021 |
§ A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2021. évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásai
§ Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített 2021. évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásaihoz
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS)
szerint készített,
auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásai
2021. december 31.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
Magyarázatok * |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
||||
|
ESZKÖZÖK |
|||||||
|
Éven túli eszközök |
|||||||
|
Befektetési célú ingatlanok |
1 |
|
|
||||
|
Immateriális javak |
2 |
|
|
||||
|
Egyéb ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok |
2 |
|
|
||||
|
Műszaki és egyéb berendezések, felszerelések |
2 |
|
|
||||
|
Beruházások, felújítások |
2 |
|
|
||||
|
Befektetések kapcsolt vállalkozásban |
3 |
|
|
||||
|
Halasztott adókövetelések |
4 |
|
|
||||
|
Éven túli eszközök összesen |
|
|
|||||
|
Forgóeszközök |
|||||||
|
Készletek |
5 |
|
|
||||
|
Vevőkövetelések |
6 |
|
|
||||
|
Egyéb rövid lejáratú követelések és aktív időbeli elhatárolások |
7 |
|
|
||||
|
Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek |
8 |
|
|
||||
|
Forgóeszközök összesen |
|
|
|||||
|
Eszközök összesen |
|
|
|||||
|
FORRÁSOK |
|||||||
|
Saját tőke |
|||||||
|
Jegyzett tőke |
9 |
|
|
||||
|
Tőketartalék |
9 |
|
|
||||
|
Értékelési tartalék |
10 |
|
|
||||
|
Visszavásárolt saját részvények |
11 |
- |
- |
||||
|
Eredménytartalék |
12 |
|
|
||||
|
Tárgyévi eredmény |
12 |
|
|
||||
|
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen: |
|
|
|||||
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek |
|||||||
|
Pénzügyi kötelezettségek |
13 |
|
|
||||
|
Céltartalékok várható kötelezettségekre |
14 |
|
|
||||
|
Halasztott adó kötelezettségek |
15 |
|
|
||||
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
16 |
|
|
||||
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen |
|
|
|||||
|
Rövid lejáratú kötelezettségek |
|||||||
|
Pénzügyi kötelezettségek |
17 |
|
|
||||
|
Szállítói kötelezettségek |
18 |
|
|
||||
|
Egyéb kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások |
19 |
|
|
||||
|
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen |
|
|
|||||
|
Kötelezettségek és saját tőke összesen |
|
|
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
Magyarázatok * |
2021 |
2020 |
|||
|
Értékesítés nettó árbevétele |
20 |
|
|
|||
|
Egyéb működési bevétel |
21 |
|
|
|||
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
22 |
- |
- |
|||
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
22 |
- |
|
|||
|
Anyagjellegű ráfordítások |
23 |
- |
- |
|||
|
Személyi jellegű ráfordítások |
24 |
- |
- |
|||
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
25 |
- |
- |
|||
|
Egyéb működési ráfordítások |
26 |
- |
- |
|||
|
Működési eredmény |
|
|
||||
|
Pénzügyi bevételek |
27 |
|
|
|||
|
Pénzügyi ráfordítások |
27 |
- |
- |
|||
|
|
|
|||||
|
Adózás előtti eredmény |
|
|
||||
|
Tényleges adóráfordítás |
28 |
- |
- |
|||
|
Halasztott adó |
29 |
|
|
|||
|
Adózott eredmény |
|
|
||||
|
Ebből: |
||||||
|
Anyavállalatra jutó rész |
|
|
||||
|
Külső tulajdonosra jutó rész |
|
|
||||
|
Egyéb átfogó jövedelem |
|
- |
||||
|
Egyéb ingatlanok valós értékének változása adó nélkül |
30 |
|
- |
|||
|
Egyéb ingatlanok valós értékváltozásának adóhatása |
0 |
0 |
||||
|
|
|
|||||
|
Teljes átfogó jövedelem |
|
|
||||
|
Ebből: |
||||||
|
Anyavállalatra jutó rész |
|
|
||||
|
Külső tulajdonosra jutó rész |
||||||
|
Törzsrészvények súlyozott átlaga (db) |
|
|
||||
|
Egy részvényre jutó eredmény (Ft) |
||||||
|
Alap |
31 |
|
|
|||
|
Hígított |
31 |
|
|
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
Magyarázatok* |
|
9 |
11 |
9 |
10 |
12 |
12 |
|
|
|
|
adatok ezer forintban |
|
Jegyzett tőke |
Visszavásárolt saját részvény |
Tőketartalék |
Értékelési tartalék |
Eredmény-tartalék |
Tárgyévi eredmény |
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen |
Nem ellenőrzésre jogosító részesedés |
Saját tőke összesen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2019.12.31 |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Előző évi eredmény átsorolása |
|
|
- |
|||||||
|
Saját részvény vásárlás |
|
- |
- |
- |
||||||
|
Saját részvény kibocsájtás |
|
|
|
|||||||
|
Saját részvény értékesítés |
|
|
|
|||||||
|
Osztalék |
|
- |
- |
- |
||||||
|
Konszolidációs körből kikerülés korrekció |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Verseg eladás miatti ET növekedés |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Teljes átfogó jövedelem |
|
- |
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020.12.31 |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
Előző évi eredmény átsorolása |
|
|
- |
|||||||
|
Saját részvény vásárlás |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saját részvény kibocsájtás |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saját részvény értékesítés |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Osztalék |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Konszolidációs körből kikerülés korrekció |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Verseg eladás miatti ET növekedés |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Teljes átfogó jövedelem |
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021.12.31 |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
*A Kiegészítő magyarázatok sorszáma
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
Magyarázatok* |
2021 |
2020 |
|||
|
Adózás előtti eredmény |
|
|
||||
|
Korrekciók az adózás előtti eredményben |
|
|
- |
|
|
- |
|
Korrigált adózás előtti eredmény |
|
|
|
|
|
|
|
Nettó kamatráfordítás |
27 |
|
|
|||
|
Nem pénzmozgást jelentő tételek |
||||||
|
Értékcsökkenés |
25 |
|
|
|||
|
Értékvesztés (vevő és készlet) |
25 |
|
|
|||
|
Hitelezési veszteség (vevő) |
25 |
|
|
|
|
|
|
Nem realizált árfolyam különbözet |
|
|
||||
|
Készlet valós értékelés miatti korrekció |
26 |
|
|
|||
|
Valós értékelésből származó eredmény |
21, 26 |
- |
- |
|||
|
Céltartalék kötelezettségekre |
- |
|
||||
|
Nem működési cash flow-hoz kapcsolódó eredménytételek |
|
|
||||
|
Tárgyi eszköz értékesítésén elért eredmény |
- |
- |
||||
|
Térítés nélküli átadás, selejtezés |
|
|
||||
|
Nettó forgótőke mozgása |
||||||
|
Vevői követelések változása |
6 |
|
- |
|||
|
Egyéb forgóeszközök változása |
|
|
||||
|
Szállítói tartozások változása |
18 |
- |
|
|||
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek változása |
|
- |
||||
|
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek változása |
|
- |
||||
|
Kifizetett kamat |
27 |
- |
- |
|||
|
Kapott kamat |
27 |
|
|
|||
|
Kifizetett nyereségadó |
28 |
- |
- |
|||
|
Működési tevékenységből származó cash flow |
|
|
||||
|
Tárgyi eszközök beszerzése |
- |
- |
||||
|
Tárgyi eszköz értékesítéséből származó pénzbevétel |
|
|
||||
|
Konszolidációs körből kikerülés |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Befektetési tevékenység pénzfelhasználása |
- |
- |
||||
|
Tőkekibocsátásból bevétel |
|
|
||||
|
Osztalék |
12 |
|
- |
|||
|
Saját részvény vásárlása (-)/eladás(+) |
0 |
0 |
||||
|
Hitelfelvétel |
|
|
|
|||
|
Hitelvisszafizetés |
|
- |
- |
|||
|
Finanszírozási tevékenységből származó cash flow |
|
|
||||
|
Pénzeszközök változása |
|
|
- |
|
|
- |
|
Devizás pénzeszközök átértékelése |
|
|
|
|
|
|
|
Pénzeszközök mérleg szerinti változása |
|
|
- |
|
|
- |
|
Pénzeszközegyenértékesek növekedése |
8 |
- |
- |
|||
|
Nyitó pénzeszközök és pénzeszközegyenértékesek |
8 |
|
|
|||
|
Záró pénzeszközök és pénzeszközegyenértékesek |
8 |
|
|
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A
A Társaság jegyzett tőkéje 2.870.244.400 forint, amely 287.024.440 darab, egyenként 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll.
A Társaság ingatlanfejlesztő,
hasznosító cégként – 2017. október 20-ától kezdődően a szabályozott
ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban:
„SZIT törvény”) szerinti szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságkánt (a
továbbiakban: „SZIE”), majd 2018. december 31. óta szabályozott
ingatlanbefektetési társaságként (a továbbiakban: „SZIT”) – a
A Társaság operatív irányítását az Igazgatótanács végzi.
A Társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde „PRÉMIUM” kategóriájában kereskednek.
A Társaság a közleményeinek közzétételi helye: BÉT (www.bet.hu) honlap, az MNB honlap (www.kozzetetelek.mnb.hu) és a Társaság saját honlapja (www.bif.hu).
A Társaság cégadatai
|
A Társaság cégneve: |
Budapesti Ingatlan
Hasznosítási és Fejlesztési |
|
Rövidített cégnév: |
Budapesti Ingatlan Nyrt. |
|
Székhelye: |
|
|
Postai címe (a központi ügyintézés helye): |
1033 |
|
Központi elektronikus elérhetősége: |
|
|
Honlapja: |
|
|
A Társaság alapító okiratának kelte: |
1995.01.31. |
|
A Társaság működése megkezdésének időpontja: |
1994.05.01. |
|
Bejegyző bíróság: |
Fővárosi Törvényszék, mint Cégbíróság |
|
Cégjegyzékszáma: |
Cg. 01-10-042813 |
|
Társaság statisztikai számjele: |
12041781-6820-114-01 |
|
Adóigazgatási azonosító száma: |
12041781-2-41 |
|
Közösségi adószám: |
HU12041781 |
|
Társaság törzstőkéje 2021. december 31-én |
2.870.244.400 forint |
|
Társaság működésének időtartama: |
határozatlan |
|
A Társaság üzleti éve: |
megegyezik a naptári évvel |
|
A Társaság fő tevékenysége (TEÁOR): |
6820’08 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése |
|
A Társaság egyéb tevékenységi köre (TEÁOR) szerint: |
– 4110’08 Épületépítési projekt szervezése – 6420 ’08 Vagyonkezelés (holding) – 8110 ’08 Építményüzemeltetés – 6832 ’08 Ingatlankezelés – 6810 ’08 Saját tulajdonú ingatlan adásvétel |
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A 2021. évi IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások készítéséért felelős mérlegképes IFRS könyvelő: dr. Horváthné Kalácska Katalin (1082 Budapest, Hock János u. 4-6.; IFRS mérlegképes könyvelői regisztrációs szám: 123362).
A Társaság könyvvizsgálója
A Társaság közgyűlése által 2021. április 27-én megválasztott INTERAUDITOR Neuner, Henzl, Honti Tanácsadó Kft. (székhely: 1074 Budapest, Vörösmarty u. 16-18. A. ép. fsz. 1/F.; cégjegyzékszám: 01-09-063211) a közérdeklődésre számot tartó gazdasági szervezetek könyvvizsgálatára vonatkozó tevékenységét átalakulása során az Interauditor Consulting Kft-nek (székhely: 1074 Budapest, Vörösmarty u. 16-18. A. ép. fsz. 1/F.; cégjegyzékszám: 01-09-388885), mint jogutódjának átadta. 2021. november 29-től a Társaság könyvvizsgálatát az Interauditor Consulting Kft. látja el ezen jogutódlás következtében.
A Társaság Igazgatótanácsának tagjai
|
Név |
Pozíció |
Megbízatás kezdete |
Megbízatás vége |
|
dr. Ungár Anna |
Elnök |
2017.08.15. |
2022.08.15 |
|
Berecz Kristóf |
Alelnök |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Tzvetkov Julian |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
dr. Hárshegyi Frigyes |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Vaszily Miklós |
tag |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
A Társaság Audit Bizottságának tagjai
|
Név |
Pozíció |
Megbízatás kezdete |
Megbízatás vége |
|
Tzvetkov Julian |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
dr. Hárshegyi Frigyes |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Vaszily Miklós |
tag |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók Társaságban lévő tulajdoni hányada
(2021. december 31.)
|
Név |
Beosztás |
Megbízás kezdete |
Megbízás vége |
Közvetlen részvénytulajdon (db) |
Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
|
|
ITT |
Dr. Ungár Anna |
IT* elnöke |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
64,40% |
|
ITT |
Berecz Kristóf |
IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
64,40% |
|
ITT |
Tzvetkov Julian |
IT, AB** tagja |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
ITT |
dr. Hárshegyi Frigyes |
IT, AB tagja |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
ITT |
Vaszily Miklós |
IT, AB tagja |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
SP |
Hrabovszki Róbert |
Gazdasági Vezérigazgató helyettes |
2018.03.19 |
Határozatlan*** |
0 |
0 |
*Igazgatótanács
**Audit bizottság
***munkaviszony jellege
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az Igazgatótanács és Audit bizottság tagjai tekintetében 2021. évben változások nem történtek.
A vállalatvezetésében a 2020. december 31-i állapothoz képest történt változás:
§ 2021. szeptember 1. napjától 2022. február 4. napjáig Mészáros László töltötte be az üzemeltetési osztályvezetői pozíciót,
§ 2021. október 1. napjától Seres Attila tölti be a kivitelezési osztályvezetői pozíciót,
§ Diószegi Balázs fejlesztési és kivitelezési pozíciója 2021. szeptember 30. napján megszűnt, 2021. október 1. napjától kezdődően Diószegi Balázs tölti be a fejlesztési osztályvezetői pozíciót.
Az Igazgatótanács tagjai a 2021-es üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2021-es üzleti évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett látták el feladataikat.
Az alapszabály 15.2-es pontja szerint a Társaság cégjegyzésére jogosultak:
a) az Igazgatótanács elnöke vagy egy másik igazgatótanácsi taggal, vagy egy képviseletre feljogosított munkavállalóval együttesen,
b) Az Igazgatótanács alelnöke vagy egy másik igazgatótanácsi taggal, vagy egy képviseletre feljogosított munkavállalóval együttesen.
A képviseletre feljogosított munkavállalók személyéről az Igazgatótanács jogosult dönteni.
A Társaság 5%-ot meghaladó részesedéssel bíró tulajdonosai a 2020. december 31-i és 2021. december 31-i részvénykönyv, illetve a tulajdonosok egyéni bejelentései alapján
|
|
2020. december 31. |
2021. december 31. |
||
|
Részvényes |
Részvények száma (db) |
Részesedés (%) |
Részvények száma (db) |
Részesedés (%) |
|
PIÓ-21 Kft. |
184 847 220 |
64,40* |
184 847 220 |
64,40* |
|
Takarékbank Zrt. |
- |
- |
28 702 440 |
9,99 |
|
Saját részvény** |
35 340 000 |
12,31 |
35 340 000 |
12,31 |
|
Egyéb részvényesek |
66 837 220 |
23,29 |
38 134 780 |
13,3 |
|
Összesen |
287 024 440 |
100,00 |
287 024 440 |
100,00 |
*Amelyből 2019. december 31-én és 2020. december 31-én 1.090.260 darab 10 forint névértékű BIF törzsrészvény 0,38%-os közvetett részesedés a Kft. leányvállalatán, a BFIN Asset Management AG-n keresztül
**A Társaság a tulajdonában lévő BIF törzsrészvénnyel részvényesi jogokat nem gyakorolhat
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel a Társaság funkcionális, valamint a beszámolási pénzneme a magyar forint.
A nem forintban nyilvántartott devizaügyletek
kezdetben az ilyen tranzakciók végrehajtásának napján érvényes árfolyamon
voltak nyilvántartva. A külföldi devizanemben fennálló követelések és
kötelezettségek a mérlegfordulónapi árfolyamon lettek forintra átszámítva. A
keletkező árfolyam differenciák az eredménykimutatásban a pénzügyi bevételek,
illetve ráfordítások között kerülnek kimutatásra.
A pénzügyi kimutatások magyar forintban (HUF) készültek, amely a Társaság
prezentálási pénzneme a legközelebbi ezerre kerekítve, kivéve ahol ettől
eltérően megjelölésre került.
A külföldi pénznemben történő ügyletek a funkcionális pénznemben – a külföldi pénznemben lévő összegre a beszámoló pénznemének és a külföldi pénznemnek az ügylet napján érvényes átváltási árfolyamát alkalmazva – vannak elszámolva. Az átfogó jövedelem-kimutatásban azokat az árfolyam-különbözeteket, amelyek monetáris tételek rendezésekor, az időszak során történt kezdeti megjelenítéskor vagy a megelőző pénzügyi kimutatásokban alkalmazott árfolyamtól eltérő árfolyam használatból eredően keletkeznek, bevételként vagy ráfordításként vannak kimutatva abban az időszakban, amikor keletkeztek. A külföldi pénznemben meghatározott monetáris eszközöket és kötelezettséget a funkcionális pénznemnek a beszámolási időszak végén érvényes árfolyamán számítják át. A valós értéken értékelt külföldi pénznemben meghatározott tételeket a valós érték meghatározásának időpontjában érvényes árfolyamon számítják át. A vevőkövetelések, illetve a szállítói kötelezettségek árfolyam-különbözetei az üzleti tevékenység eredményében szerepelnek, míg a kölcsönök árfolyam-különbözetei a pénzügyi műveletek bevételei vagy ráfordításai soron kerülnek kimutatásra.
A Társaság bevétele elsősorban az ügyfelei és egyéb harmadik fél részére nyújtott szolgáltatásaiból és áruk értékesítéséből származik.
A Társaság árbevételét az IFRS15 szabványával összhangban számolja el (mely szabvány 2014. májusában került kibocsátásra és a 2018. január 1-jén vagy azt követően kezdődő üzleti évekre vonatkozóan alkalmazandó).
Az új szabvány bevezeti azt az alapvető irányelvet, hogy árbevétel akkor kerül elszámolásra, amikor a javakat vagy szolgáltatásokat átadják a vevőnek a megállapodott áron. Minden elkülöníthető kapcsolt árut vagy szolgáltatást különállóan kell elszámolni és minden kedvezményt a szerződés megfelelő elemeire kell osztani. Amikor az ellenérték változik, a minimum értéket akkor lehet elszámolni, amikor a visszatérítés valószínűsége nem tartalmaz jelentős kockázatot. A vevőszerződés megszerzése során felmerült költségeket aktiválni kell és a szerződés időtartama alatt úgy amortizálni, ahogy a kapcsolódó hasznokat a társaság megszerzi.
Az értékesítés nettó árbevétele az üzleti év során teljesített áruszállítás vagy szolgáltatásnyújtás alapján kiszámlázott összegeket tartalmazza. Az értékesítés nettó árbevétele akkor kerül elszámolásra, amikor a bevétel összege egyértelművé válik, valamint amikor valószínűsíthető, hogy az ellenértéket a Társaság realizálni tudja. Az értékesítés árbevétele a kiszámlázott összegek általános forgalmi adóval és engedményekkel csökkentett értékét foglalja magában.
A szolgáltatások értékesítéséből származó árbevételt a Társaság időarányosan számolja el (amennyiben ezt a szerződés lehetővé teszi, vagy a megrendelő a teljesítést leigazolja) az adott időtartam alatt, kivéve, ha a vonatkozó szerződések és megállapodások mérföldköveket tartalmaznak. Ebben az esetben az árbevétel az egyes mérföldkövek elérése után kerül elszámolásra.
A Társaság a vevői szerződések megkötésével kapcsolatos járulékos költségeket, ha számít annak megtérülésével, eszközként jeleníti meg.
A halasztott bevételeknél az árbevétel diszkontálással kerül elszámolásra.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Befektetési célú ingatlanként kerül kimutatásra egy ingatlan, ha azt a bérleti díjból, vagy értéknövekedésből származó jövedelem, vagy mindkettő elérése érdekében, és nem későbbi értékesítés vagy termék előállítás, illetve szolgáltatásnyújtás, vagy ügyvitel céljából tartja fenn a vállalkozás. A befektetési célú ingatlanokat minden esetben bérbeadási céllal tartjuk.
A befektetési célú ingatlant kezdetben annak bekerülési értékén kell értékelni, figyelembe véve az ügyleti költségeket is. A befektetési célú ingatlanok megjelenítésére a valós érték modellt választotta a Társaság, a valós érték változásából származó különbségeket ingatlanonként a tárgyévi eredmény terhére/javára számolja el az egyéb működési ráfordítással/bevétellel szemben. A befektetési célú ingatlanoknak nincsen terv szerinti értékcsökkenése.
A Társaság tulajdonában lévő befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározását összhangban a SZIT törvény előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi, a vonatkozó értékbecsléseket 2021-ben a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft. készítette. Minden év december 31-ére vonatkozóan megtörtént (megtörténik) az ingatlanok piaci értékének éves aktualizálása. Az értékelés a nemzetközi értékelési normák figyelembevételével történik.
Az értékelés során a nemzetközi eszközértékelési gyakorlatban általánosan elfogadott három értékelési módszer (költség-megközelítés, a piaci összehasonlító megközelítés és a jövedelem megközelítés) kerül alkalmazásra, majd az ingatlanok piaci értéke az óvatosság elve alapján kerül meghatározásra.
A befektetési célú ingatlanok valós értékének változásából eredő nyereség, vagy veszteség mindig azon időszak nyereségében, vagy veszteségében kerül elszámolásra (az egyéb működési bevételek, vagy az egyéb működési ráfordítások soron), amelyben az keletkezett. A valós érték változásából eredő nyereség nem osztható ki osztalékként a részvényeseknek. A befektetési célú ingatlant ki kell vezetni az elidegenítéskor, vagy akkor, amikor a befektetési célú ingatlant véglegesen kivonják a használatból és elidegenítéséből jövőbeni gazdasági hasznok nem várhatók. A befektetési célú ingatlan kivezetéséből és elidegenítéséből eredő nyereségeket vagy veszteségeket nettó módon a jövedelemre vonatkozó kimutatásban bevételként vagy ráfordításként számolja el a Társaság az adott időszakban.
Egyéb ingatlannak minősül a Társaságnál az az ingatlan, melyet áruk értékesítésével, vagy szolgáltatások előállításával, nyújtásával kapcsolatos felhasználásra tartanak, valamint a fejlesztett közműlétesítmények tartoznak ebbe a csoportba.
Az egyéb ingatlanok megjelenítésére – kivéve a fejlesztett közműlétesítményeket – a valós érték modellt választotta a Társaság. A valós értékelés a nemzetközi értékelési normák figyelembevételével történik. Az értékelés során a nemzetközi eszközértékelési gyakorlatban általánosan elfogadott három értékelési módszer (költség-megközelítés, a piaci összehasonlító megközelítés és a jövedelem megközelítés) kerül alkalmazásra, majd az ingatlanok piaci értéke az óvatosság elve alapján kerül meghatározásra. Az egyéb ingatlanok valós értékének változásából eredő nyereség közvetlenül a saját tőke részeként, mint átértékelési többlet kerül kimutatásra.
Jelenleg a közműveken kívül más egyéb ingatlannal nem rendelkezik a Társaság.
A közműlétesítményeket a Társaság bekerülési értéken mutatja be, csökkentve az évente elszámolt amortizáció összegével.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az egyéb ingatlanokra értékcsökkenés kerül elszámolásra. Az értékcsökkenés alapja a valós érték, illetve közműlétesítményeknél a bekerülési érték. Az értékcsökkenési leírás elszámolása lineáris kulcsokkal történik, a leírási kulcs 2%.
Az ingatlanokon kívüli tárgyi eszközöket bekerülési értékük halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztéssel csökkentett értéken kerülnek kimutatásra. A halmozott értékcsökkenés magában foglalja az eszköz folyamatos használatával, működtetésével kapcsolatban felmerült terv szerinti értékcsökkenés, valamint az eszköz nem várt, rendkívüli esemény miatt bekövetkezett jelentős mértékű megrongálódása, sérülése miatt elszámolt terven felüli értékcsökkenés elszámolt költségeit.
Az eszköz bekerülési (beszerzési, előállítási) értéke az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig, a raktárba történő beszállításig felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege.
A bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételárat, továbbá az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, raktárba történt beszállításával kapcsolatban felmerült szállítási és rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési, közvetítői tevékenység ellenértékét, díjait, a bizományosi díjat, a beszerzéshez kapcsolódó adókat és adójellegű tételeket és a vámterheket foglalja magában.
A később felmerült költségek csak akkor kerülnek az eszköz könyv szerinti értékébe, illetve külön eszközként nyilvántartásba, ha valószínű, hogy az adott tétel jövőbeni gazdasági előnyöket biztosít a vállalatcsoport számára és a tétel költsége megbízható módon megállapítható. Az összes egyéb javítás és karbantartás költsége a felmerülés időpontjában ráfordításként kerül elszámolásra az eredménykimutatásban.
A meglévő eszközökre fordított többletráfordításokat, amelyek meghosszabbítják az eszköz hasznos élettartamát, vagy kiszélesítik az eszköz felhasználhatósági körét a vállalatcsoport aktiválja. A karbantartási és javítási költségek felmerülésükkor költségként kerülnek elszámolásra.
A tárgyi eszközök könyv szerinti értéke meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül, annak érdekében, hogy megállapítsák, hogy a könyv szerinti érték nem haladja-e meg az eszköz valós, piaci értékét, mivel ez esetben terven felüli leírás elszámolása szükséges az eszköz valós, piaci értékéig. Az eszköz valós, piaci értéke az értékesítési ár, illetve az eszköz használati értéke közül a magasabb. A használati érték az eszköz által generált jövőbeni pénzáramlások diszkontált értéke. A diszkontláb a társasági adózás előtti kamatlábat tartalmazza, figyelembe véve a pénz időértékét és az eszközhöz kapcsolódó egyéb kockázati tényezők hatását is. Amennyiben az eszközhöz önállóan nem rendelhető jövőbeni pénzáramlás, akkor azon egység pénzáramlását kell alapul venni, amely egységnek része az eszköz. Az így meghatározott értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés az eredménykimutatásban jelenik meg.
A tárgyi eszközök értékcsökkenése lineáris módszer szerint kerül elszámolásra. Az eszközök beszerzési értékét a használatbavétel időpontjától kezdődően az eszközök hasznos élettartama alatt kerülnek leírásra. A vállalatcsoport a hasznos élettartamokat és maradványértékeket folyamatosan felülvizsgálja.
A Társaság terven felüli értékcsökkenést számol el azokra a tárgyi eszközeire, amelyek esetében az eszközök nettó könyv szerinti értéke várhatóan nem térül meg azok jövőbeni jövedelemtermelő-képessége alapján. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek megfelelő diszkontálása alapján készíti.
Az értékcsökkenés meghatározásánál az eszközök várható élettartama, elhasználódási ideje, fizikai és erkölcsi avulása kerül figyelembevételre. A 100 ezer forint egyedi beszerzési érték alatti eszközök a használatba vételkor egy összegben értékcsökkenésként elszámolásra kerülnek, az 100-200 ezer forint beszerzési érték közötti eszközök két év alatt kerülnek leírásra, a 200 ezer forint feletti eszközök vonatkozásában a járműveknél 20%, a számítástechnikai gépeknél 33%, az ügyvitel-technikai eszközöknél ugyancsak 33%, az egyéb eszközöknél 14,5% az alkalmazott leírási kulcs.
A Társaság minden beszámolási időszak végén felméri, hogy bármely eszköz esetében történt-e értékvesztésre utaló változás. Amennyiben ilyen változás történt, a Társaság megbecsüli az eszköz várható megtérülési értékét. Egy eszköz, vagy pénztermelő egység várható megtérülési értéke az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték és a használati érték közül a magasabb. A Társaság az eredmény terhére értékvesztést számol el, ha az eszköz várható megtérülési értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti értéke. A Társaság a szükséges kalkulációkat a hosszú távú jövőbeni cash-flow tervek megfelelő diszkontálása alapján készíti.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az egyedileg beszerzett immateriális javak beszerzési áron, az üzleti kombináció során megszerzett immateriális javak pedig valós értéken kerülnek felvételre a megszerzés időpontjában. A könyvekbe való felvételre abban az esetben kerül sor, ha az eszköz használata bizonyíthatóan jövőbeli gazdasági javak beáramlását eredményezi, és annak költsége egyértelműen meghatározható.
A bekerülést követően az immateriális javak vonatkozásában a bekerülési érték modell irányadó. Ezen eszközök élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján. Az amortizációs időszak és az amortizáció módszere évente felülvizsgálatra kerül a pénzügyi (üzleti) év végén. A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek aktiválásra, hanem felmerülésük évében elszámolásra kerülnek az eredménnyel szemben. Az immateriális javak évente felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából egyedileg, vagy a jövedelemtermelő egység szintjén.
A védjegyek, licencek, iparjogvédelem alá eső javak és szoftverek beszerzési költségei aktiválásra kerülnek és lineáris módszer szerint íródnak le a becsült hasznos élettartamuk alatt:
|
Vagyoni értékű és egyéb jogok, valamint szoftverek |
3-6 év |
A goodwill a megszerzett leányvállalat, társult társaság, illetve közös vezetésű vállalat azonosítható nettó eszközeinek beszerzési értéke és valós értéke közötti pozitív különbözet a megszerzés napján. A goodwill nem kerül amortizálásra, de a Társaság minden évben megvizsgálja, hogy vannak-e arra utaló jelek, hogy a könyv szerinti érték valószínűleg nem fog megtérülni. A goodwill az esetleges értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken kerül kimutatásra.
A Társaság által nyilvántartott készletek az IAS2 sztenderd alapján kerülnek értékelésre.
A készlet bekerülési értéke a beszerzés költségeit, a konverzió költségeit és azokat a költségeket foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez szükségesek.
A bekerülési érték nem tartalmazhatja a nem szokásos mértékű anyag, munka és egyéb termelési költség veszteségeket, raktározási költségeket, kivéve, ha az a termelési folyamat része, az adminisztratív igazgatási költségeket, amelyek nem a készletek jelenlegi állapotba és helyre hozásához merültek fel, valamint az értékesítési költségeket.
A Társaság bekerülési értéken, azon belül is FIFO módszerrel értékeli a készleteit
A követelések a becsült veszteségekre képzett megfelelő mértékű értékvesztéssel csökkentett nominális értéken szerepelnek a kimutatásokban. Az év végén fennálló kinnlevőségek teljes körű felülvizsgálata alapján becslés készült a kétes követelésekre vonatkozóan.
Az IFRS9 standard hatókörébe tartozó pénzügyi eszközök három értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL).
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A kezdeti megjelenítést követően azok a pénzügyi eszközök, amelyek “kereskedési célúak” valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). A kereskedési célú értékpapírokon elért nem realizált árfolyamnyereség vagy -veszteség egyéb bevételként (ráfordításként) kerül elszámolásra.
Az egyéb hosszú lejáratú befektetések, amelyek lejáratig tartottnak minősülnek, mint például egyes kötvények, az első megjelenítést követően amortizált bekerülési értéken kerülnek kimutatásra. Az amortizált bekerülési érték számítása a beszerzéskori diszkont vagy prémium figyelembevételével történik a lejáratig tartó időszak alatt. Az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott befektetések esetében a befektetés kivezetésekor vagy értékvesztésekor, illetve az amortizációs időszak alatt keletkező nyereség vagy veszteség bevételként kerül kimutatásra.
A tőzsdei forgalomban résztvevő befektetések esetén a piaci érték a mérlegfordulónapon kihirdetett hivatalos árfolyam alapján kerül meghatározásra. Tőzsdén nem jegyzett, illetve nem forgalmazott értékpapírok esetén a piaci érték a hasonló/helyettesítő pénzügyi befektetés piaci értéke, amennyiben ez a módszer nem alkalmazható, akkor a piaci érték a befektetéshez kapcsolódó eszköz becsült jövőbeni pénzáramlása alapján kerül meghatározásra.
A Társaság minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a pénzügyi eszközre, vagy eszközök csoportjára értékvesztést szükséges-e elszámolni. Amennyiben az amortizált bekerülési értéken kimutatott eszközöknél felmerül olyan körülmény, hogy értékvesztés elszámolása szükséges, annak mértéke az eszköz nyilvántartási értéke és az eszköz jövőbeni pénzáramainak eredeti effektív kamatlábbal diszkontált összegének különbsége. Az értékvesztés az eredménykimutatásban jelenik meg. Amennyiben a későbbiekben az elszámolt értékvesztés összege csökken, az visszaírásra kerül, azonban csak olyan mértékben, hogy az eszköz nyilvántartási értéke ne haladja meg a fordulónapi amortizált értékét.
Az értékpapír-befektetések teljesítés-napi árfolyamon és kezdetben beszerzési áron kerülnek értékelésre. Azok a rövid lejáratú befektetések, amelyek kereskedési célból tartott értékpapírokat tartalmaznak, a következő beszámoló időpontjában érvényes valós piaci értéken szerepelnek, és értéküket a mérleg fordulónapján érvényes nyilvánosan jegyzett árfolyam szerint számolják. A nem realizált nyereségeket és veszteségeket az eredménykimutatás tartalmazza.
A Társaság pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatása a következő pénzügyi kötelezettségeket tartalmazza: szállítók és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek, kölcsönök, hitelek, banki folyószámlahitelek és határidős ügyletek. Ezek megjelenítését és értékelését a beszámolóban a kiegészítő megjegyzések ide vonatkozó részei tartalmazzák az alábbiak szerint:
A Társaság minden pénzügyi kötelezettséget kezdeti megjelenítésekor valós értékén értékel. Hitelek esetén még azokat a tranzakciós költségeket is figyelembe veszi, amelyek közvetlenül a pénzügyi kötelezettség megszerzésének tulajdoníthatók.
Az IFRS9 hatálya alá tartozó pénzügyi kötelezettségek három értékelési kategóriába sorolandók: bekerülést követően amortizált költségen értékelendők, bekerülést követően valós értéken értékelendők az egyéb átfogó jövedelemmel szemben (FVOCI), illetve bekerülést követően valós értéken értékelendők eredménykimutatással szemben (FVPL). Az egyes pénzügyi kötelezettségek besorolását a Társaság azok megszerzésekor határozza meg.
Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek olyan kötelezettségek, melyeket a Társaság kereskedési céllal szerzett, vagy amelyeket azok kezdeti megjelenítésekor az eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek minősített. A kereskedési célú pénzügyi kötelezettségek közé azok a kötelezettségek tartoznak, amelyeket elsősorban a rövid távú árfolyammozgásokból várható nyereség miatt vásárolt a Társaság. Ebbe a kategóriába tartoznak még azok a határidős ügyletek, amelyek nem minősülnek hatékony fedezeti instrumentumnak.
A kölcsönök és hitelek az effektív kamatláb módszerrel számított amortizált bekerülési értéken jelennek meg a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A kölcsönökhöz és hitelekhez kapcsolódó nyereségek és veszteségek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerülnek elszámolásra az effektív kamatláb módszer segítségével számított amortizáció során, valamint a pénzügyi kötelezettség kivezetésekor. Az amortizáció a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül elszámolásra pénzügyi ráfordításként.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A Társaság céltartalékokat mutat ki a múltbeli események következtében meglévő (jogi vagy vélelmezett) kötelmek után, amelyeket a Társaságnak valószínűleg ki kell egyenlítenie, és ha a kötelem összege megbízhatóan mérhető.
A céltartalékként kimutatott összeg a meglévő kötelem rendezéséhez a mérlegfordulónapon szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés, figyelembe véve a kötelmet jellemző kockázatokat és bizonytalanságokat. Amennyiben a céltartalék értékeléséhez a meglévő kötelem rendezéséhez várhatóan szükséges cash-flow-t használják, a céltartalék könyv szerinti értéke ezen cash-flow-k jelenértéke.
Amennyiben a kötelem rendezéséhez szükséges ráfordítások egy részét vagy annak egészét egy másik fél várhatóan megtéríti, a követelés eszközként akkor van kimutatva, ha lényegileg biztos, hogy a gazdálkodó egység megkapja a térítést és a követelés összege megbízhatóan mérhető.
A társasági adó mértéke a társasági és osztalékadóról szóló törvény által meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, amely a halasztott adóval kerül módosításra. A társasági adófizetési kötelezettség tárgyévi és halasztott adóelemeket tartalmaz.
A folyó évi adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra. Az adózandó nyereség eltér a beszámolóban kimutatott adózás előtti eredménytől, az adóalapot nem képző nyereségek és veszteségek, illetve az olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó nyereségében kerülnek figyelembevételre. A Társaság folyó adófizetési kötelezettsége a mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba lépéssel) adókulcs alapján kerül meghatározásra. A halasztott adó számítása a kötelezettség módszer szerint kerül kiszámításra.
Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel az éves beszámolóban történő, illetve az adótörvény szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adókövetelés és kötelezettség megállapítása azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés várhatóan megtérül. A halasztott adókötelezettség és követelés mértéke tükrözi a Társaságnak a mérleg fordulónapján fennálló, az adóeszközök és kötelezettségek realizálódásának módjára vonatkozó becslését.
Halasztott adókövetelés a levonható időbeli eltérések, a tovább vihető adókedvezmények és negatív adóalap vonatkozásában csak akkor szerepel a mérlegben, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság a jövőbeni tevékenysége során adóalapot képző nyereséget realizál, amellyel szemben a halasztott adóeszköz érvényesíthető.
Minden mérlegfordulónapon a Társaság számba veszi a mérlegben el nem ismert halasztott adóeszközöket, valamint az elismert adóeszközök könyv szerinti értékét. A korábban mérlegbe fel nem vett követelések azon részét állományba veszi, amely várhatóan megtérülhet a jövőbeni nyereségadójának csökkenéseként. Ezzel ellentétesen olyan mértékben csökkenti a Társaság halasztott adó követelését, amely összeg megtérülésének fedezetére, várhatóan adózott nyereség nem fog rendelkezésre állni.
A tárgyévi és halasztott adó közvetlenül a saját tőkével szemben kerül elszámolásra, amennyiben olyan tételekre vonatkozik, amelyeket ugyanabban vagy egy másik időszakban szintén a saját tőkével szemben számoltak el, beleértve a tartalékok nyitó értékének a számviteli politika visszamenőleges hatályú változása miatt bekövetkező módosításait is.
A halasztott adó eszközök és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van lehetőség, ha a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa, valamint a Társaságnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek nettó elszámolása.
A SZIE átalakulás miatt a Társaság a korábban kimutatott halasztott adó kötelezettséget kivezette, mivel a jövőben adófizetési kötelezettsége normál üzletmenet során várhatóan nem keletkezik.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Pénzügyi lízingről beszélünk abban az esetben, amikor a lízing feltételei szerinti, az eszközbirtoklásból származó összes kockázat és költség a lízingbe vevőt terheli. Minden egyéb lízing operatív lízingnek minősül.
Pénzügyi lízing estén a Társaság által lízingelt eszközök a Társaság eszközeinek minősülnek és megszerzéskori, piaci értéken kerülnek kimutatásra. A lízingbe adó felé felmerülő kötelezettség a mérlegben pénzügyi lízing kötelezettségként jelenik meg. A lízinggel kapcsolatosan felmerülő költségek, amelyek a beszerzett eszközök valós értékének és a teljes lízingkötelezettségnek a különbségei, az eredmény terhére kerülnek elszámolásra a lízing teljes futamideje alatt, úgy, hogy egy állandó, időszakosan megjelenő ráfordítást jelentsenek a kötelezettség fennálló összegére vonatkozóan az egyes időszakokban.
Az összes kötelezettség és a lízingelt eszköz megszerzéskori piaci értékének különbözetéből adódnak, vagy a releváns lízing futamidején túl – annak érdekében, hogy a fennmaradó kötelezettség egyenlegében bekövetkezett változás időről időre nyomon követhető legyen –, vagy az egyes beszámolási időszakokban kerülnek az eredménykimutatásban elszámolásra.
Az egy részvényre jutó hozam meghatározása, a Társaság eredményének és a részvényeknek a visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának a figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredmény hasonlóan kerül kiszámításra, mint az egy részvényre jutó eredmény. A számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas forgalomban lévő részvényt a törzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott időszakban figyelembe vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával, módosítva az átváltásból eredő további bevételekkel és ráfordításokkal, a forgalomban lévő részvények súlyozott átlagos darabszámát megnövelve azon további részvények súlyozott átlagos darabszámával, melyek forgalomban lennének, ha az összes átváltoztatható részvény átváltásra kerülne. Sem a korábbi, sem pedig a 2021. december 31-ére végződő évben nem volt olyan tranzakció, amely ezt az EPS ráta értékét hígítaná.
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek az éves beszámoló részét képző pénzügyi helyzet kimutatásban és eredménykimutatásban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezték. A kiegészítő megjegyzésekben kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye távoli, minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek az éves beszámoló részét képező pénzügyi helyzet kimutatásban és eredménykimutatásban, de amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a kiegészítő megjegyzésekben kimutatásra kerülnek.
A visszavásárolt saját részvények értéke külön soron kerül kimutatásra a saját tőkén belül.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az osztalékot abban az évben számolja el a Társaság, amikor azt a tulajdonosok jóváhagyják.
Az osztalékfizetésre a SZIT törvény, illetve az alapszabály vonatkozó rendelkezései alapján kerülhet sor:
SZIT törvény 2.§ 8. pontja: „elvárt osztalék: a szabályozott ingatlanbefektetési társaság vagy szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás külön jogszabályban meghatározottak szerint osztalékként kifizethető, a szabályozott ingatlanbefektetési társaságként vagy szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozásként történő nyilvántartásba vételtől a nyilvántartásból való törlésig elért eredményének 90%-a, továbbá a szabályozott ingatlanbefektetési társaság vagy szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás projekttársasága esetében a projekttársaság jogszabályban meghatározottak szerint osztalékként kifizethető, a projekttársaságként történő nyilvántartásba vételtől a nyilvántartásból való törlésig elért eredményének 100%-a, ide nem értve a szabályozott ingatlanbefektetési társaság, szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás vagy a projekttársaságuk esetében a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) rendelkezéseivel összhangban az IFRS-ek szerinti éves beszámolóra történő áttérés kapcsán elszámolt egyszeri áttérési különbözet eredménytartalékban kimutatott összegét,”
SZIT törvény 3.§ (3) c) pontja: „a létesítő okirata alapján, az ügyvezetés előterjesztésében, az éves rendes közgyűlésen legalább az elvárt osztaléknak megfelelő mértékű osztalék jóváhagyására tesz javaslatot, amelynek elfogadása esetén az osztalékot a számviteli beszámoló jóváhagyását követő 30 kereskedési napon belül ki kell fizetni, azzal, hogy abban az esetben, ha a szabályozott ingatlanbefektetési társaság szabad pénzeszközeinek összege nem éri el az elvárt osztalék összegét, akkor az ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja osztalékként kifizetni,”
Alapszabály 16.3. pontja: „Osztalékra az a részvényes jogosult, aki a közgyűlési határozaton alapuló és az osztalékfizetéssel összefüggésben közzétett hirdetményben megjelölt fordulónapon a részvénykönyvben szerepel. Az osztalékfizetéssel összefüggésben közzétett hirdetményben az Igazgatótanács által meghatározott, az osztalékfizetésre való jogosultság szempontjából releváns időpont az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjától eltérhet. Az osztalékfizetés kezdőnapja legkésőbb a számviteli beszámoló jóváhagyását követő 30. (a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvényben meghatározott) kereskedési napon lehet. Az osztalékfizetésről szóló közleményt a hirdetmények közzétételére vonatkozó szabályok szerint az osztalékról döntő közgyűlés napját követő 15 napon belül teszi közzé az Igazgatótanács. A Társaság által fizetendő osztalék tekintetében a Társaság Igazgatótanácsa a vonatkozó előterjesztésében az éves rendes közgyűlésre legalább a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény által definiált elvárt mértékű osztalék jóváhagyására tesz javaslatot, azzal, hogy abban az esetben, ha a Társaság szabad pénzeszközeinek összege nem éri el az elvárt osztalék összegét, akkor az ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja osztalékként kifizetni.
A részvényes a Társaságtól az osztalékot az osztalékfizetés kezdő napjától számított öt éven belül követelheti. Ezen időszak eltelte jogvesztőnek minősül. A fel nem vett osztalék a Társaság alaptőkén felüli vagyonába kerül. A részvényes a jóhiszeműen felvett osztalék visszafizetésére nem kötelezhető. Jóhiszeműen felvett osztaléknak kizárólag a közgyűlés által elfogadott mérleg alapján megállapított osztalékalapból a részvényes részvényeire jutó osztalék felvétele minősül, feltéve, hogy nem áll fenn a részvény megszerzésére vonatkozó kizáró feltétel a részvényessel szemben, illetőleg a kifizetés törvényi feltételei fennállásának hiányáról a részvényes nem tudott, vagy nem kellett volna tudnia.”
Pénzügyi eredmény a kamat és osztalékbevételeket, kamat és egyéb pénzügyi ráfordításokat, pénzügyi instrumentumok valós értékelésének nyereségét és veszteségét, továbbá a realizált és a nem realizált árfolyam-különbözeteket tartalmazza.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Állami támogatások akkor kerülnek elszámolásra, amikor valószínűsíthető, hogy a támogatás be fog folyni és a támogatás folyósításához kötött feltételek teljesülnek. Amikor a támogatás költség ellentételezésére szolgál, akkor a jövedelemre vonatkozó kimutatás javára abban az időszakban kell elszámolni, amikor az ellentételezésre kerülő költség felmerül (egyéb bevételek között). Amikor a támogatás eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor halasztott bevételként kerül elszámolásra és a kapcsolódó eszköz hasznos élettartama alatt évi egyenlő összegekben kerül az eredmény javára elszámolásra.
1.19. Kivételes nagyságú és előfordulású tételek
Kivételes nagyságú bevétel az egy gazdasági eseményből vagy egy szerződésből eredő bevétel, amely eléri vagy meghaladja az adott gazdasági év számvitel szerinti összes bevételének 25%-át.
Kivételes előfordulású bevétel minden olyan bevétel, amely nincs szoros összefüggésben vagy közvetlen kapcsolatban a társaság üzletszerű működésével, rendszeres üzletmenetén kívül esik, előfordulása eseti jellegű.
Kivételes nagyságú költség az egy gazdasági eseményből vagy egy szerződésből eredő költség, amely eléri vagy meghaladja az adott gazdasági év összes költségeinek és ráfordításainak 25%-át.
Kivételes előfordulású költség minden olyan költség vagy ráfordítás, amely nincs szoros összefüggésben vagy közvetlen kapcsolatban a társaság üzletszerű működésével, rendszeres üzletmenetén kívül esik, előfordulása eseti jellegű.
Azok a beszámolási időszak vége után bekövetkezett események, amelyek pótlólagos információt biztosítanak a Társaság beszámolási időszakának végén fennálló körülményekről (módosító tételek), bemutatásra kerültek a beszámolóban. Azon beszámolási időszak utáni események, amelyek nem módosítják a beszámoló adatait, a kiegészítő megjegyzésekben kerülnek bemutatásra, amennyiben lényegesek.
A Társaság a 2021. január 1-én hatályba lépett összes standard és értelmezés rendelkezésével összhangban állította össze a beszámolóját.
A Társaság számviteli politikája 2017. január 1-jétől megváltozott az IFRS standardok alkalmazásával.
2021-ben a Társaság alkalmazza az összes, 2021. január 1-jével hatályos IFRS standardot, módosításokat és értelmezéseket, amelyek a Társaság működése szempontjából relevánsak.
Hatályban lévő standardok módosításai
– IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 és IFRS 16 standardok módosítása (hatályos 2021. január 1-től) Kamatláb benchmark reform – 2. fázis. A módosításnak nem volt jelentős hatása a Társaság vagyoni és jövedelmi helyzetére.
– IFRS 4 Biztosítási szerződések standard módosításai (hatályos 2021. január 1-től) Biztosító társaságok számára az IFRS 9 első alkalmazásának elhalasztása. A módosításnak nem volt jelentős hatása a Társaság vagyoni és jövedelmi helyzetére.
– IFRS 16 Lízingek standard módosítása (2021. január 1-től) Gyakorlati állásfoglalás kiterjesztése a lízingbevevők részére, hogy a COVID-19 járvány miatti bérleti engedmények 2022. június 30-ig ne lízing módosításként kerüljenek figyelembevételre. A módosítás nem volt jelentős hatása a Társaság vagyoni és jövedelmi helyzetére.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Kibocsátott, de még nem hatályba lépett standardok
A jelen éves IFRS Egyedi Pénzügyi Kimutatások jóváhagyásakor az alábbi standardokat és értelmezéseket már kibocsátották, de még nem léptek hatályba:
– IFRS 3 Üzleti kombinációk; IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések; IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések standardok módosításai (hatályos 2022. január 1-től) IASB éves felülvizsgálatai, amelyek pontosítják a szövegezést, vagy kijavítják a kisebb következtetéseket, hibákat vagy a standardok előírásai közötti ellentmondásokat. A módosítás várhatóan nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
– IFRS 17 Biztosítási szerződések standard, valamint ennek módosításai (hatályos 2023. január 1-től) IFRS 17 szabályozza a biztosítási szerződések elszámolását és egyúttal felváltja az IFRS 4-et. IFRS 17 első alkalmazásának elhalasztása 2023. január 1-re. A módosítás várhatóan nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.
Kibocsátott, de az EU által még nem befogadott standardok
Az EU által még be nem fogadott Standardokra vonatkozóan az IASB által tervezett első bevezetés dátumát feltételezzük egyelőre az első bevezetés várható dátumának.
– IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása standard módosításai (hatályba lépés 2023. január 1-től) A rövid és hosszú lejáratú kötelezettségek besorolása.
– IAS 12 Nyereségadók standard módosításai (hatályba lépés 2023 január 1-től) Egyetlen ügyletből származó eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó.
– IFRS 17 Biztosítási szerződések standard módosításai (hatályba lépés 2023. január 1-től) Az IFRS 17 és az IFRS 9 kezdeti alkalmazása – Összehasonlító információk bemutatása.
– IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és IAS 28 Társult vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések standardok módosításai (a hatályba lépés időpontja egyelőre bizonytalan) Eszközök eladása, illetve átadása a befektető és annak társult vagy közös vezetésű vállalkozása között.
Nem várható további új standard vagy értelmezés, illetve módosítás, amely jelentős hatással lenne a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásaira.
Az 1. pontban ismertetett számviteli politika alkalmazásakor becsléseket és feltételezéseket szükséges alkalmazni egyes eszközök és kötelezettségek adott időpontra vonatkozó értékének meghatározásakor, melyek más forrásból egyértelműen nem meghatározhatók. A becslési folyamat a legutolsó rendelkezésre álló információn alapuló döntéseket és releváns tényezőket tartalmazza. Ezek a jelentős becslések és feltételezések befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített eszközök és kötelezettségek, bevételek és ráfordítások értékét és a függő eszközök és kötelezettségek kiegészítő megjegyzésekben történő bemutatását. A tényleges eredmények eltérhetnek a becsült adatoktól.
A becslések folyamatosan aktualizálásra kerülnek. A számviteli becslésekben bekövetkező változás időszakában veendő figyelembe, ha a változás csak az adott időszakot érinti, illetve a változás időszakában és a jövőbeni időszakokban, amennyiben mindkét időszakot érintő változásokról van szó.
A becslési bizonytalanság és a számviteli politika terén hozott kritikus döntések fő területei, amelyek a legjelentősebb hatást gyakorolják a pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre, az alábbiak:
A Társaság értékvesztést számol el a behajthatatlan és kétes követelésekre az abból adódó veszteségek fedezetére, hogy a vevők nem tudnak fizetni. A behajthatatlan és kétes követelésekre képzett értékvesztés megfelelőségének értékeléséhez használt becslések alapja a követelések korosítása, a vevő hitelképessége és a vevői fizetési szokások változása.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A valós érték meghatározásának bizonytalansága abból adódik, hogy az eszközök jelentős hányadát jelentő befektetési célú ingatlanok értékelését egy megbízott társaság végzi, amely jelenthet ugyan kockázatot, de ezt jelentősen mérséklik az alábbi tényezők:
– független, a piacon és a hitelező bankok által is minősített és elfogadott értékbecslő nyújtja a piaci érték adatokat,
– az értékbecslési módszerek a nemzetközi standardoknak megfelelnek,
– a valós érték adatokat a különböző módszerekkel becsült adatokból az óvatosság elve szerint képezi az értékbecslést végző társaság,
További bizonytalansági tényező lehet a váratlan piaci folyamatok, esetleg nem várt krízishelyzet beállása, amiből adódóan az eszközök, ingatlanok valós értéke hirtelen jelentős mértékben megváltozna.
Ezt a kockázatot azzal próbálja mérsékelni a Társaság, hogy az ingatlanok értékelését minden évben elvégezteti, így a beszámoló mindig a lehető legfrissebb adatokat tartalmazza.
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatótanács elfogadta. A konszolidált pénzügyi kimutatások a Nemzetközi Pénzügyi Számviteli Standardok szerint, az Európai Unió (EU) Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett és beiktatott standardok alapján készültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező Bizottsága (IFRIC) által megfogalmazott, standardok és értelmezések alkotják.
A Társaságot a törvény kötelezi arra, hogy 2017. január 1-jétől konszolidált IFRS beszámolót készítsen.
A konszolidált pénzügyi kimutatások magyar forintban, ezer forintra kerekítve kerültek bemutatásra, ha nincs ettől eltérő jelzés.
A vállalatcsoport pénzügyi (üzleti) éve megegyezik a naptári évvel. A 2021. üzleti év mérleg fordulónapja 2021. december 31.
A konszolidált pénzügyi kimutatások a 2021. december 31-én kibocsátott és hatályos standardok és IFRIC értelmezések szerint készültek.
A beszámoló a bekerülési érték elve alapján került összeállításra, kivéve azokat az eseteket, ahol az IFRS más értékelési elv használatát követeli meg, mint ahogy az a számviteli politikában látható.
A konszolidált pénzügyi kimutatások esetében az értékelési alap az eredeti bekerülési érték, kivéve a következő eszközöket és kötelezettségeket, melyek valós értéken kerültek bemutatásra: származékos pénzügyi instrumentumok, az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumok és befektetési célú ingatlanok.
Az IFRS-eknek megfelelő pénzügyi kimutatások elkészítése során szükség van arra, hogy a menedzsment szakmai megítélést, becsléseket és feltételezéseket alkalmazzon, melyek hatással vannak az alkalmazott számviteli politikákra, valamint az eszközök és kötelezettségek, bevételek és költségek beszámolóban szereplő összegére. A becslések és a kapcsolódó feltételezések múltbeli tapasztalatokon és számos egyéb tényezőn alapulnak, amelyek az adott körülmények között észszerűnek tekinthetők, és amelyek eredménye képezi azon eszközök és kötelezettségek könyv szerinti értéke becslésének alapját, amelyek egyéb forrásokból nem határozhatók meg egyértelműen. A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.
A becslések és az alapfeltételezések felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül. A számviteli becslések módosítása a becslés módosításának időszakában kerül megjelenítésre, ha a módosítás csak az adott évet érinti, illetve a módosítás időszakában és a jövőbeli időszakokban, ha a módosítás mind a jelenlegi, mind a jövőbeni éveket érinti.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
Leányvállalatként |
|
Szavazati arány |
||
|
|
Székhely |
2021.12.31. |
2020.12.31. |
|
|
Harsánylejtő Ingatlanforgalmazó és -kezelő Kft. (a továbbiakban: Harsánylejtő Kft.) |
1033 Budapest Polgár u. 8-10. |
100,00% |
100,00% |
|
|
az adatok ezer forintban |
|
|
|
|
|
2020. december 31-én |
52 508 004 |
|
|
|
|
Valós érték változás |
5 861 851 |
|
Befejezetlen beruházás változás |
-1 449 859 |
|
Ráaktíválás |
7 405 043 |
|
Értékesítés |
-562 035 |
|
2021. december 31-én |
63 763 004 |
|
|
|
|
2020. december 31-én |
52 508 004 |
|
2021. december 31-én |
63 763 004 |
A befektetési célú ingatlanokat független értékbecslő az alábbi szempontok alapján értékeli:
A szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény 11. § (1) A szabályozott ingatlanbefektetési társaság portfoliójában lévő ingatlanok értékelése
a) piaci összehasonlításon alapuló módszerrel,
b) hozamszámításon alapuló módszerrel, vagy
c) költség-megközelítésen alapuló módszerrel
történhet, azzal, hogy az értékelési módszer választását részletesen indokolni kell, és a továbbiakban minden időszakban ugyanezen módszerrel kell az adott ingatlan esetében elvégezni.
A befektetési célú ingatlanok valós értékének alakulása 2021-ben az alábbi tételekből adódott:
– A befektetési célú ingatlanok portfóliójából 1 ingatlan (Budapest VIII. kerület, Rákóci út 57. sz.) értékesítésre került, új ingatlan nem került be az állományba, azonban párhuzamosan 3 ingatlan fejlesztése is folyamatban volt, amelyből egy (a Budapest, I. kerület 6775 helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben a Budapest, I. kerület Attila út 99. és a 1012 Budapest, Logodi utca 42. számok alatt található ingatlan (a továbbiakban: „Attila99Loft”, „Attila úti ingatlan”) esetében a kivitelezés 2021. július végével befejeződött.
– A befektetési célú ingatlanok piaci értéke összességében 11.255 millió forinttal nőtt az előző évhez képest, azonban ez a növekedés magában foglalja az értéknövelő beruházások és ráaktiválások értékét is.
– A valós értéknövekedés egyrészt javuló piaci várakozások, másrészt a bérbeadással hasznosított irodaházak esetében a megkötött bérleti szerződések (magasabb feltöltöttség, szerződések lejárati ideje) indokolják
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A Budapest, XII. kerület Városmajor utca 12-14. szám alatti irodaház (a továbbiakban: „Major Udvar (Városmajor u. 12)”) teljeskörű felújítása, „A” kategóriájú revitalizációja 2020-ban indult el, 2021-ben folyamatban volt, így az továbbra is indokolt, hogy ezen ingatlan esetében a piaci összehasonlításon alapuló módszer helyett a költségszámításon alapuló módszert alkalmazta a független értékbecslő a 2021. év végi érték megállapítás esetén és ugyanígy járt el az értékbecslő a Budapest. X. kerület, Üllői út 114-116. sz. ingatlan 13 emeletes toronyépülete (a továbbiakban: „BIF Tower”) esetében is.
A befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok eredménye
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Értékesítés nettó árbevétele |
4 512 249 |
3 947 624 |
|
Egyéb működési bevétel |
6 028 156 |
3 440 007 |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
0 |
0 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
0 |
0 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
-1 000 359 |
-872 893 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
0 |
0 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
-120 687 |
-20 895 |
|
Egyéb működési ráfordítások |
-325 483 |
-680 702 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
0 |
0 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
-201 823 |
-196 958 |
|
Adózás előtti eredmény |
8 892 053 |
5 616 183 |
A befektetési célú ingatlanok értékesítés nettó árbevételének bázisidőszakhoz képesti növekedése (564.624 ezer forint) részben a bérbeadható ingatlanok állományának bővülése (az Attila99Loft elkészülte) miatt következett be, de számottevő hatása volt a bérleti- és üzemeltetési díj emelések (indexálások) érvényesítésének és a megnövekedett kihasználtságnak is. Az egyéb működési bevételek soron nagyrészt az ingatlanok piaci felértékelésének hatása (6.007.456 ezer forint) jelenik meg, Az egyéb működési ráfordítás soron kerül elszámolásra a piaci leértékelés hatása (145.605 ezer forint értékben). A pénzügyi műveletek ráfordításai soron a nem az ingatlan fejlesztések érdekében felvett, és így az ingatlanokra nem ráaktivált kölcsönök kamatai találhatók.
Az IAS23 standard alapján a Társaság minősített eszközként kezelte, illetve kezeli az Attila úti ingatlant (ezen ingatlan esetében a fejlesztés zárásáig, az ingatlan aktiválásáig), a Major Udvar (Városmajor u. 12) irodaházat, továbbá az Üllői úti akvizícióval érintett ingatlanrészt. Mivel ezen ingatlanok a társasági szándéknak megfelelő színvonalú bérbeadásra alkalmassá tétele, a már folyamatban lévő és tervezett beruházások nagyságrendjét tekintve, szükségszerűen jelentősebb kivitelezési időszükséglet mellett valósul/valósulhat meg, az IAS23 standardnak megfelelően a Társaság azoknak a hiteleknek a kamatait, amelyeket ezen ingatlanok fejlesztése érdekében vett fel, a beruházási számlákra könyveli.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
Immateriális javak |
Egyéb ingatlanok |
Műszaki gépek és berendezések |
Befejezetlen beruházások és előlegek |
Összesen |
|
|
|
|
|||
|
Bruttó könyv szerinti érték |
|
|
|
||
|
|
|
|
|||
|
2020. december 31. |
26 766 |
101 342 |
219 048 |
486 285 |
833 441 |
|
|
|
|
|||
|
Növekedés és átsorolás |
8 292 |
0 |
64 587 |
0 |
72 879 |
|
Csökkenés és átsorolás |
-4 509 |
0 |
-1 146 |
-202 254 |
-207 909 |
|
|
|
|
|||
|
2021. december 31. |
30 549 |
101 342 |
282 489 |
284 031 |
698 411 |
|
|
|
|
|||
|
Értékcsökkenés |
|
|
|
||
|
|
|
|
|||
|
2020. december 31. |
26 416 |
11 156 |
99 322 |
0 |
136 893 |
|
|
|
|
|||
|
Éves leírás |
1 593 |
2 026 |
34 524 |
0 |
38 143 |
|
Csökkenés és átsorolás |
-4 484 |
0 |
19 576 |
0 |
15 092 |
|
|
|
|
|||
|
2021. december 31. |
23 525 |
13 182 |
153 422 |
0 |
190 128 |
|
|
|
|
|||
|
Nettó könyv szerinti érték |
|
|
|
||
|
|
|
|
|||
|
2020. december 31. |
351 |
90 186 |
119 726 |
486 285 |
696 548 |
|
2021. december 31. |
7 024 |
88 160 |
129 068 |
284 031 |
508 283 |
A műszaki gépek-berendezések bruttó érték növekedésének jelentős része személygépkocsik, számítástechnikai eszközök és irodai berendezések beszerzéséből, csökkenése személygépkocsik értékesítéséből, valamint az elhasználódott műszaki gépek-berendezések, irodai bútorok, számítástechnikai eszközök selejtezéséből adódott.
A Befektetések kapcsolt vállalkozásban soron 2021-ben – a 2020. évhez hasonlóan – nem szerepel összeg, tekintve, hogy a Társaság 2021-ben leányvállalatát a Harsánylejtő Kft-t teljeskörűen bevonja a konszolidációba.
A Társaság, a SZIE átalakulás miatt halaszott adókövetelést nem mutat ki.
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Alapanyag |
0 |
0 |
|
Befejezetlen termelés |
93 485 |
385 104 |
|
Késztermék |
71 895 |
67 084 |
|
Áru |
216 183 |
232 797 |
|
Készletekre adott előleg |
0 |
11 478 |
|
Összesen |
381 563 |
696 463 |
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A Társaság készleteinek legnagyobb részét a továbbértékesítési célból megvalósult és megvalósuló, a Budapest, III. ker., Harsánylejtő Projekttel kapcsolatos ingatlanfejlesztések (társasházépítés, építésitelek-eladás) teszik ki.
2021. év végén, az előző évihez képest, majdnem minden készletsoron csökkenés látható, az év első félévében sikeresen értékesített és birtokba adott társasházi lakások és a hozzájuk tartozó telekhányadok bekerülési értékének és az azokon eszközölt fejlesztések értékének kivezetése miatt.
A befejezetlen termelés soron továbbra is a fejlesztési Harsánylejtő telkek kapcsán elszámolt saját előállítású értéknövekedés, míg a késztermék soron az értékesítésre váró összközműves telkeken elszámolt saját előállítású értéknövekedés található
Az áruk soron a telkeket bekerülési értéken tartjuk nyilván módosítva az alábbiakkal.
A Társaság megbízásából a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft., mint független értékbecslő megvizsgálta a készleten lévő telkek piaci értékét; a szakértői vélemény igazolta, hogy a telkek piaci értéke jóval meghaladja azok bekerülési értéken nyilvántartott értékét, így értékvesztés elszámolására nem volt szükség.
A Harsánylejtő Kft-nél viszont a korábbi években indokolt volt az értékvesztés elszámolása a készleten maradt társasházi lakások tekintetében, mivel a felépítmények bekerülési értéke jóval meghaladta a piacon érvényesíthető eladási árat.
Azonban 2021. év harmadik negyedévére minden társasházi lakás (a lakások értékesítése az első félévben sikeresen lezárult), tároló és parkoló értékesítésre került, így a teljes készletállomány, valamint az arra korábban megképzett értékvesztés állomány is kivezetésre került. A Harsánylejtő Kft. tárgyév végén a könyveiben mindössze 11.478 ezer forint készletre adott előleget tart nyilván, amire 100% értékvesztés került elszámolásra.
A készlet és az elszámolt értékvesztések tárgyévi mozgását az alábbi táblázat tartalmazza:
|
adatok ezer forintban |
Készlet |
Készlet értékvesztés |
Záró érték |
||||||
|
Megnevezés |
Nyitó |
Növekedés |
Csökkenés |
Záró |
Nyitó |
Növekedés |
Csökkenés |
Záró |
|
|
Összesen |
838 511 |
102 795 |
548 265 |
393 041 |
142 048 |
11 478 |
142 048 |
11 478 |
381 563 |
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Vevőkövetelések |
149 367 |
329 734 |
|
Értékvesztés |
-129 191 |
-5 298 |
|
Hitelezési veszteség |
-1 447 |
-1 447 |
|
Követel egyenlegű vevők miatti korrekció |
113 380 |
81 675 |
|
Összesen |
132 109 |
404 664 |
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az elszámolt hitelezési veszteségek és értékvesztések tárgyévi mozgásait az alábbi táblázat tartalmazza:
|
adatok ezer forintban |
nyitó |
növekedés |
csökkenés |
záró |
|
Hitelezési veszteség: |
||||
|
vevők |
1 447 |
0 |
0 |
1 447 |
|
egyéb követelések |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Értékvesztés: |
||||
|
vevők |
5 298 |
124 490 |
597 |
129 191 |
|
egyéb követelések |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Hitelezési veszteség és értékvesztés |
6 745 |
124 490 |
597 |
130 638 |
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Egyéb követelések |
435 924 |
326 052 |
|
Elhatárolás |
12 941 |
5 021 |
|
Tartozik egyenlegű szállítók és adók |
22 024 |
175 332 |
|
Összesen |
470 889 |
506 405 |
Az adó követelések és kötelezettségek adónemenként kerültek értékelésre és előjeltől függően kerültek besorolásra az egyéb követelés vagy egyéb kötelezettség kategóriába, emiatt 5,8 millió forint értékű adótúlfizetést és 16,2 millió forint értékű, Tartozik egyenlegű szállítót soroltunk át a követelések közé.
A tárgyidőszaki változás okai:
– Az adótúlfizetések jelentősen csökkentek, mivel az előző év végi állományban szereplő összesen 160,5 millió forint levonható áfa követelést az anyavállalat (141,5 millió forint) és a leányvállalat (19 millió forint) a tárgyévben visszaigényelte, illetve egyéb adókötelezettségek teljesítésére használta fel.
– Az elhatárolások állományának a növekedését a forgalom utáni bónusz elhatárolás, a 2022. évet érintő költségek miatti elhatárolások és és bevétel elhatárolás növekedései okozták.
– Egyéb követelések soron növekedés mutatkozik a bérlőktől kapott előlegek áfája miatt, továbbá, a 2022. évet érintő bérleti- és üzemeltetési díjkiszámlázások 2021. évet érintő áfájának előírása miatt.
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Pénztár |
1 784 |
1 522 |
|
Bank |
9 546 431 |
10 887 201 |
|
Összesen |
9 548 215 |
10 888 723 |
A mérlegben szereplő pénzeszközállomány 98,7%-a Társaság, 1,3%-a a Harsánylejtő Kft. könyveiből származik.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A Társaság jegyzett tőkéje 2.870.244.400 forint, amely 2021. december 31-én 287.024.440 darab, egyenként 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll. Az IFRS szerinti alaptőke megegyezik a cégbíróságon bejelentett alaptőkével.
Jegyzett tőke
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Nyitó |
2 870 244 |
2 870 244 |
|
Növekedés |
0 |
0 |
|
Csökkenés |
0 |
0 |
|
Záró |
2 870 244 |
2 870 244 |
Tőketartalék
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Nyitó |
6 048 215 |
6 048 215 |
|
Növekedés |
0 |
0 |
|
Csökkenés |
0 |
0 |
|
Záró |
6 048 215 |
6 048 215 |
A tőketartalék tartalmazza a részvénykibocsátáskor a részvények névértéke és ellenértéke közötti különbözet összegét, illetve a tőketartalékba helyezett pénzeszközök, eszközök értékét. Mivel a tárgyévben ilyen jellegű részvénytranzakció nem történt, a tőketartalék értéke nem változott az előző évihez képest.
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Nyitó |
731 904 |
1 078 973 |
|
Növekedés |
|
|
|
Csökkenés |
0 |
-347 069 |
|
Záró |
731 904 |
731 904 |
A Társaság a tulajdonában lévő saját részvényeket a mérleg visszavásárolt saját részvények során bekerülési értéken tartja nyilván, mint Saját tőkét csökkentő tételt. A saját részvény bekerülési értéke: a saját részvények visszavásárlásáért fizetett ellenértéke (a névértéket is e sor tartalmazza, az nem a jegyzett tőkéből kerül levonásra).
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Nyitó |
-3 048 120 |
-1 748 120 |
|
Növekedés |
0 |
-1 300 000 |
|
Csökkenés |
0 |
0 |
|
Záró |
-3 048 120 |
-3 048 120 |
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Eredménytartalék |
|
|
|
Nyitó |
35 644 099 |
32 909 276 |
|
Növekedés |
|
347 069 |
|
Csökkenés |
|
-2 568 844 |
|
Záró |
35 644 099 |
30 687 500 |
|
|
|
|
|
Tárgyévi eredmény |
8 269 184 |
4 956 599 |
|
Záró |
43 913 283 |
35 644 099 |
Az eredménytartalék tárgyidőszaki változásának oka:
– Az eredménytartalék nyitó értékében növekedésként a 2020. évi 4.956.599 ezer forint eredmény átvezetése jelent meg.
– Csökkentő tétel nem volt mivel a 8/2021.04.27. sz. közgyűlési hatáskörben meghozott igazgatótanácsi határozat szerint: „Az Igazgatótanács úgy döntött, hogy, tekintettel a Társaság folyamatban lévő és tervezett fejlesztéseire, a Társaság – tartalékképzési célból – nem fizet osztalékot a 2020. üzleti év vonatkozásában”.
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Hosszú lejáratú hitelek |
19 213 740 |
19 032 327 |
|
Összesen |
19 213 740 |
19 032 327 |
A hosszú lejáratú hitelek teljes egészében a banki hitelek hosszú lejáratú részét tartalmazzák. A hosszú lejáratú hitelállomány a 2021. évi lehívások eredményeként 1.451.978 ezer forinttal nőtt, azonban a 2022. évben esedékes törlesztőrészletek átsorolása miatt 1.270.565 ezer forinttal csökkent, így a nettó állományváltozás 181.413 ezer forint.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Banki hitelek:
– A Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (a továbbiakban: „MFB”) között 2018. november 7. napján létrejött 20 milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés (a továbbiakban: „Hitelkeret-szerződés”) alapján a Társaság és az MFB között a 2019. szeptember 3-án létrejött kölcsönszerződés szerint az MFB 7.579.600.000 forint összegű 10 éves futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújtott a Társaság részére.
– A Társaság és a Takarékbank Zrt. (a továbbiakban: „Takarékbank”) között 2020. augusztus 31-én létrejött három darab kölcsönszerződés alapján a Takarékbank az alábbi 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönöket nyújtotta/nyújtja a Társaság részére:
§ a Társaság és az MFB között 2018. november 7. napján létrejött Hitelkeret-szerződés alapján a 2019. november 7-én létrejött két darab kölcsönszerződés és a 2020. február 6. napján létrejött egy darab kölcsönszerződés szerinti teljes tartozás kiváltása céljára 9.707.551.770 forint összegű kölcsön, a kölcsön folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor;
§ ingatlanvásárlás részbeni utófinanszírozására, valamint ingatlanfelújítás, beruházás finanszírozására összesen 2.606.021.058 forint összegű kölcsön, amelyből az első folyósításra 1.124.100.000 összegben 2020. szeptember 1-jén, a második folyósításra 143.750.000 forint összegben 2020. november 13-án került sor, ezt követte a harmadik folyósítás 211.525.013 forint összegben 2021. december 15-én;
§ a Társaság és a Takarékbank között 2018. március 8. napján létrejött 2.100.000.000 forint összegű kölcsönszerződés alapján fennálló teljes tartozás kiváltása céljára 1.661.513.172 forint összegű kölcsön, a kölcsön folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor.
– A Társaság és a Takarékbank között 2021. június 28-án, beruházás finanszírozási célra létrejött kölcsönszerződés alapján a Takarékbank vállalta, hogy összesen legfeljebb 2.500.000.000 forint erejéig kölcsönt nyújt a Társaság részére, mely keretösszegből tárgyévben két folyósítás történt: az első 2021. szeptember 16-án 524.141.008 forint összegben, a második pedig 2021. december 15-én 716.312.052 forint összegben.
Ezen kölcsönök és hitelek 2022. évben esedékessé váló törlesztőrészletei a rövidlejáratú hitelek között találhatók (lásd: 17. pont).
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Céltartalék a várható kötelezettségekre |
12 622 |
19 086 |
|
Összesen |
12 622 |
19 086 |
A SZIE átalakulás miatt a Társaság a korábban kimutatott halasztott adó kötelezettséget kivezette, mivel a jövőben adófizetési kötelezettsége normál üzletmenet során várhatóan nem keletkezik.
Az egyéb hosszú lejáratú kötelezettség állomány értéke 0 ezer forint.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Hitelek rövid lejáratú része |
1 270 565 |
909 006 |
|
Összesen |
1 270 565 |
909 006 |
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Szállítói kötelezettségek |
1 667 183 |
1 982 055 |
|
Összesen |
1 667 183 |
1 982 055 |
A Társaság szállítói állománya az előző évihez hasonlóan, részben az ingatlanokhoz kapcsolódó közüzemi-, telefon- és egyéb igénybe vett szolgáltatási kötelezettségeket tartalmazza, azonban a tárgyévi állomány jelentős csökkenésének oka abban rejlik, hogy az Attila úti ingatlan kivitelezése 2021. július végével befejeződött, így az ezzel kapcsolatos jóteljesítési garanciális visszatartás kiengedésre került, bár a Társaság másik két, szintén folyamatban lévő ingatlanfejlesztése – a Major Udvar (Városmajor u. 12) irodaház fejlesztése) és a BIF Tower fejlesztése – miatt még így is magas a generálkivitelezői számlaállomány és a garanciális visszatartások állománya is. A tárgyévi állomány 91,6%-a a Társaság könyveiből, további 8,4%-a pedig a Harsánylejtő Kft-nél a generálkivitelezői díjakból visszatartott szavatossági garanciákból származik.
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Előlegek + óvadék +áfa korrekció |
1 638 882 |
1 190 610 |
|
Bér+adók+járulékok |
211 515 |
58 283 |
|
Dematerizációval kapcsolatos tulajdonosokkal szembeni kötelezettség |
75 280 |
75 280 |
|
Elhatárolások |
85 370 |
106 154 |
|
Követel egyenlegű vevők miatti korrekció |
113 380 |
81 664 |
|
Egyéb |
0 |
0 |
|
Összesen |
2 124 427 |
1 511 991 |
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és passzív időbeli elhatárolások állományának 87%-a a Társaság könyveiből származik, melynek alakulását döntően a vevői előlegek és óvadékok, a dematerializációval kapcsolatos, tulajdonosokkal szembeni kötelezettség, valamint az elhatárolt közüzemi és egyéb költségek határozzák meg. A növekedést jelentős részben a bérlőktől kapott óvadékok összegének emelkedése és az építési telkekre befolyt foglalók összege eredményezte.
További jelentős növekedést eredményezett a 2021. december havi (2022. január 20-án esedékes) áfa-fizetési kötelezettség is.
A költségelhatárolások állománya közel 20 millió forinttal csökkent, mivel az előző évi állomány több, mint 60%-át kitevő, elhatárolt illeték összege évközben kifizetésre került. Az évvégi állomány jelentős részét a javadalmazási politika alapján számított bónusz és annak járulékai teszik ki, továbbá ezen a soron kerülnek elszámolásra az egyes igénybe vett szolgáltatások (pl: tervezési-, ügyvédi-, könyvvizsgálói díjak) elhatárolt költségei, továbbá a tárgyévre időarányosan számított hitelkamatok.
Az átsorolt vevői túlfizetések állománya a bérlők javuló fizetési hajandóságának köszönhetően nőtt.
Fenti mérlegtételek mindössze 0,2%-a származik a Harsánylejtő Kft. könyveiből, melynek 54%-át adókötelezettségek, 32%-át kapott előlegek, 13%-át passzív időbeli elhatárolások teszik ki.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj bevételek |
3 665 808 |
3 235 913 |
|
Parkolási díjbevételek |
459 941 |
410 721 |
|
Közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek |
389 039 |
296 602 |
|
Szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek |
0 |
0 |
|
Ingatlan/telek értékesítés árbevétele |
393 322 |
2 234 683 |
|
Egyéb árbevételek |
8 279 |
11 317 |
|
Összesen |
4 916 389 |
6 189 236 |
A bérleti díjakat az adott bérleti szerződés ideje alatt folyamatosan, a telek értékesítést és lakásértékesítésket, adott időpontban számolja el árbevételként a Társaság/leányvállalat.
A telkek és a Harsánylejtő Kft. fejlesztésében elkészült lakások értékesítésénél az árbevételbe való bekerülés időpontját meghatározó tényezők a következők:
– vételár teljes kifizetése,
– eladó birtokba adja a telket/lakást és a vevő átveszi,
– a tulajdonnal járó jelentős hasznok és kockázatok a vevőt illetik meg.
A parkolási díj bevételek tartalmazza egyrészt a bérleti szerződésekhez kapcsolódó folyamatosan elszámolt bevételeket, másrészt az időszaki parkolási szolgáltatást nyújtó parkolóházakban realizálódó, a szabad parkolóhelyek hasznosítása során keletkező egyszeri ilyen jellegű bevételeket.
A parkolási díjbevételek 12%-kal nőttek a tárgyévben.
|
2021 |
2020 |
|
|
Bérleti szerződésekhez kapcsolódó parkolási bevételek |
370 787 |
336 276 |
|
Időszakos parkolási bevételek |
89 154 |
74 445 |
|
Összesen |
459 941 |
410 721 |
A közvetített szolgáltatások meghatározó részben a bérlők felé tovább számlázott közüzemi- és telefon díjakat tartalmazzák, melyek elsősorban a Flórián Udvar Irodaház (Budapest III. kerület Polgár utca 8-10.) bérlőinek közüzemi fogyasztásának, és a Victor Hugo Irodaház (Budapest, Victor Hugo utca 18-22.) bérlői áramfogyasztásának tovább számlázásából erednek. A közvetített szolgáltatások 2,6%-a a Harsánylejtő Kft. által tovább számlázott közüzemi díjakból ered.
Ezen felül jelentős bevétel képződött a bérlők felé tovább hárított irodakialakítási, -átépítési vagy helyreállítási költségekből is. A Harsánylejtő Kft-nél mintegy 10 millió forint a közvetített szolgáltatásból származó bevétel.
Az ingatlan/telekértékesítésből a Társaságnál a tárgyévben nem képződött bevétel, bár két telekingatlan esetében adásvételi szerződés került aláírásra tulajdonjog-fenntartással 2021. IV. negyedévében, de mivel a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartások megszűnése 2022. IV. negyedévére, illetve 2023. I. negyedévére esik, így, a bevételek 2022. és 2023. években fognak realizálódni (a két építési telek értékesítésével kapcsolatosan csak foglalók folytak be 2021-ben (lásd még a 19. pontban)). Ezzel szemben a bázis évben tíz építési telek került értékesítésre.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A Harsánylejtő Kft. az általa fejlesztett ingatlanok (lakás-, parkoló- és tároló) értékesítésből származó árbevételt a tárgyidőszakában mintegy 393 millió forint összegben realizált, amely a 2021. évi érték mintegy 27,5%-ra csökkent, mivel az ingatlanok zömét már az előző években értékesítette a társaság.
Az egyéb árbevételek között az előző csoportokba nem sorolható bevételek szerepelnek.
A Társaságnak nincs szálláshely- vagy vendéglátó-szolgáltatásból származó jövedelme, kizárólag az általa tulajdonolt ingatlanokat adja bérbe. A Harsánylejtő Kft. egyéb árbevételként a szerződésmódosítással kapcsolatos bevételeket tartja nyilván.
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Valós értékelés |
6 007 456 |
2 677 631 |
|
Ingatlan és ingóság értékesítés |
3 850 |
752 872 |
|
Egyéb bevétel |
190 494 |
84 066 |
|
Összesen |
6 201 800 |
3 514 569 |
Az Egyéb működési bevételek között a Valós értékelés soron a Társaság befektetési célú ingatlanjai valós értékének növekedése jelenik meg, ami az előző évihez képest jelentős növekedést mutat. Az Ingatlan és ingóság értékesítés soron a tárgyévben értékesített személygépkocsik értékesítésének eredménye jelenik meg, míg a bázis évi adat a versegi ingatlan és a hozzá tartozó ingóságok értékesítése során elért eredményt mutatja. Az Egyéb bevételek pedig utólag kapott, pénzügyileg rendezett engedményből, kapott kártérítésből és elévült kötelezettségek kivezetéséből erednek.
A Harsánylejtő Kft. egyéb bevétele a tárgyidőszakban mintegy 145 millió forintot tett ki, amely döntő részben a készletek értékvesztésének visszaírásából, kisebb részben pedig a céltartalék felhasználás elszámolásából adódik.
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
-286 807 |
-1 185 643 |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
-142 048 |
138 487 |
|
Aktivált saját teljesítmények értéke összesen |
-428 855 |
-1 047 156 |
A Társaság a saját termelésű készletek állományváltozásán a készleten lévő telkeken végzett saját munka költségének aktiválását és az eladott saját telkek ráaktivált értékének kivezetését mutatja ki. A tárgyévben
mindössze egy ilyen költségelszámolás történt a telkeken, ugyanakkor értékesítés nem volt, míg a bázis évi adat a 2020. évben értékesített 10 darab építési telek kivezetett készletértékét tartalmazta.
A saját előállítású eszközök aktívált értéke a bázis évben a Harsánylejtőn végzett korábbi beruházások felülvizsgálata eredményeként, a készletekre átvezetett beruházási tételek értékét tartalmazta, míg a tárgyévben nem volt ilyen jellegű gazdasági esemény.
A Harsánylejtő Kft-nél a saját termelésű készletek állományváltozása -291.618 ezer forint volt, ami a tárgyévben birtokba adott lakások (mint saját termelésű készletek) kivezetett értékéből adódott. A saját előállítású eszközök aktívált értéke soron az értékesített lakásokhoz tartozó telekhányadok kivezetése miatt visszaírt készlet értékvesztés állományváltozása jelenik meg.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Anyagköltségek |
208 633 |
158 426 |
|
Igénybe vett szolgáltatások értéke |
639 515 |
1 195 043 |
|
Egyéb szolgáltatások értéke |
29 677 |
33 280 |
|
Eladott áruk beszerzési értéke |
14 309 |
94 448 |
|
Eladott (közvetített) szolgáltatások értéke |
298 461 |
293 880 |
|
Összesen |
1 190 595 |
1 775 077 |
Az anyagjellegű ráfordítások összességében mintegy 584 millió forinttal csökkentek az előző évihez képest, amely változás az egyes összetevők eltérő irányú változásai eredőjeként alakult ki.
Változás főbb okai:
– Az anyagköltségek (+32%) és az eladott közvetített szolgáltatások (+2%) növekedését főként az ingatlan-portfólió bővülése miatt, illetve a piaci áremelkedések miatt megnövekedett közüzemi költségek (áram, gáz) okozták.
– Az igénybe vett szolgáltatások értéke csoportszinten mintegy 556 millió forinttal csökkent 2021-ben a bázisidőszakhoz képest, mivel
§ a Harsánylejtő Kft. által a Társasházak építéséhez igénybe vett alvállalkozói szolgáltatások 605 millió forinttal (-92%) csökkentek, mivel a tárgyévben már csak garanciális javítások (pinceszinten szigetelés, teraszjavítások) történtek a társasházakon,
§ a Társaságnál összességében viszont 9,3 millió forinttal (+9%) volt több az igénybe vett szolgáltatások értéke az ingatlan-portfólió bővülése okán.
§ A tárgyévi ELÁBÉ csoportszinten mindössze 15%-át éri el az előző évinek, mivel az a Társaságnál csak fogyóanyagok továbbszámlázott értékét tartalmazza, míg a bázis adat 98%-a 2020. évben értékesített építési telkek kivezetett értékéből eredt és mindössze 2%-a származott fogyóanyagok eladásából. A Harsánylejtő Kft-nél pedig 73%-kal csökkent ez az érték, mivel a lakásokhoz tartozó telekhányadok jelentős része már az előző két évben értékesítésre és ezzel együtt kivezetésre került.
– Az egyéb szolgáltatások értéke is 11%-kal csökkent.
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Bérköltség |
463 641 |
377 763 |
|
Egyéb személyi jellegű juttatások |
33 581 |
30 418 |
|
Járulékok |
77 812 |
70 977 |
|
Összesen |
575 034 |
479 158 |
A személyi jellegű ráfordítások 23%-os növekedésének meghatározó oka a Társaság stratégiai céljainak megvalósításával összefüggő létszámbővülés és szervezetfejlesztés volt, a tárgyévi adat tartalmazza a javadalmazási politika alapján kalkulált bónuszt és járulékait is.
A Harsánylejtő Kft. működésével kapcsolatos adminisztratív, jogi és ügyviteli feladatokat, kettős foglalkoztatás keretében, a BIF jogi és pénzügy-számviteli osztálya látja el.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
49 621 |
55 181 |
|
Értékcsökkenés |
38 143 |
55 181 |
|
Készlet értékvesztés |
11 478 |
0 |
|
Pénzügyi eszközök értékvesztése |
124 490 |
2 632 |
|
Pótbefizetés értékvesztése |
0 |
0 |
|
Követelés értékvesztés |
124 490 |
1 185 |
|
Hitelezési veszteség |
0 |
1 447 |
|
Összesen |
174 111 |
57 813 |
A Harsánylejtő Kft. a tárgyidőszakban 15 ezer forint értékcsökkenést és 11.478 ezer forint készletre adott előleg miatti értékvesztést és 3.803 ezer forint vevőértékvesztést számolt el.
A Társaság az IFRS 9 standard előírásaival összhangban felmérte a követelések kapcsán elszámolandó hitelezési veszteség szükségességét. A várható hitelezési veszteségeket együttes alapon értékeltük az egyes eszközcsoportoknál, a vőkövetelések esetében az egyszerűsített modellt alkalmazza a Társaság (élettartam alatti módszer).
A hitelezési veszteség értékelésekor figyelembe vett tényezők a következők voltak:
– A pénzügyi instrumentumok hitelkockázata nőtt-e jelentősen a kezdeti megjelenítés óta/ értékvesztett pénzügyi eszközök:
§ A vevőköveteléseknél csoportszinten a tárgyévben, egyedi értékelés alapján, jelentős összegű (124.490 ezer forint) értékvesztés került elszámolásra. A bázis évben értékvesztettnek minősült 5.298 ezer forint összegű követelés állományból tárgyévben befolyt 400 ezer forint, 197 ezer forint pedig elévült követelésként kivezetésre került, így a teljes kétes állomány 129.191 ezer forint, melyre 100%-os értékvesztést képeztünk (lásd még az 6. pont második részletező tábla releváns adatait). Az ezen kívüli követelések esetében a 30 napnál régebbi késedelmes állomány szinte jelentéktelen, mindössze 3% a tárgyidőszak végén, a korábbi években jelentős vevői leírás nem történt, jelentős késedelmek sincsenek, emiatt ezen követeléseinket is alacsony kockázatúnak tekintjük, jellemzően nem minősítettük értékvesztettnek, mivel teljes megtérülést várunk ezen követelések esetében, a nemteljesítés kockázata elhanyagolható.
– A vevőkövetelések hitelezési vesztesége becslésekor előre tekintő információkat is figyelembe vettünk (különösen a COVID-19 vírushelyzet hatásait). A Társaság vevőit két csoportra osztottuk: (i) a COVID-19 vírushelyzet által jelentősebben sújtott szegmensekben működő (étterem, hotel) vevők, és (ii) az egyéb ágazatokban működő vevők.
– A vevőkövetelések kapcsán a Társaság az IFRS 9 standard előírásainak megfelelően ismét megvizsgálta, hogy mekkora lenne a hitelezési veszteség az évvégi vevőállomány alapján, de mivel ez az összeg elmarad a bázis évben elszámolt összegtől, így az óvatosság elve alapján nem változtatott a már elszámolt értéken (lásd még a 6. pont részletező tábla releváns adatait).
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Valós értékelés hatása készletekre |
9 451 |
138 577 |
|
Valós értékelés |
145 605 |
532 903 |
|
Ingatlan és ingóság értékesítés |
0 |
0 |
|
Selejtezés |
10 890 |
93 946 |
|
Térítés nélküli átadás |
0 |
286 888 |
|
Adók |
210 682 |
173 594 |
|
Egyéb ráfordítások |
18 808 |
16 497 |
|
Összesen |
395 436 |
1 242 405 |
Az egyéb működési ráfordítások értéke a tárgyidőszakban jelentősen lecsökkent, ami az alábbi tételekből áll össze:
– a készleteket érintő valós értékelés hatása miatti korrekció a tárgyévben mindössze 7%-a az előző évinek,
– a befektetési célú ingatlanok valós értékelése miatt ezen a soron jelenik meg az IAS40 standard alapján elszámolt piaci érték csökkenése is, ami a bázis évben elszámolt piaci értékcsökkenés 27%-át teszi csak ki,
– a tárgyévben történt selejtezések értéke is csak 12%-a az előző évinek,
– térítés nélküli átadás 2021. évben nem történt, a bázisadat viszont jelentős értéket mutat (a Budapest III. kerületi Önkormányzat részére átadott utak, továbbá a XII. kerületi önkormányzat részére átadott telekrészek értéke)
– az önkormányzatokkal elszámolt adók (építményadó, telekadó), továbbá a gépjárműadók is 21%-kal növekedtek a tárgyévben, ami a kibővült ingatlan állománynak és a megnövekedett gépjármű flottának az eredménye,
– az egyéb soron többek között a Budapest III. kerületi Önkormányzat részére fizetett útkarbantartási hozzájárulás), az Ökomenikus Segélyszervezet részére fizetett alapítványi támogatás, továbbá céltartalék képzés a leányvállalatnál, valamint a csoportszinten fizetett kártérítés jelenik meg.
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
||
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Kapott kamatok |
149 436 |
38 942 |
|
Árfolyamnyereség |
14 981 |
71 342 |
|
Egyéb |
357 |
0 |
|
Bevételek összesen |
164 774 |
110 284 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
||
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Fizetett kamatok |
226 171 |
228 044 |
|
Árfolyamveszteség |
4 884 |
3 354 |
|
Egyéb |
0 |
0 |
|
Ráfordítások összesen |
231 055 |
231 398 |
A kapott kamatok növekedése a szabad pénzeszközök lekötésének eredményéből származik, a fizetett kamatok viszont az előző évihez hasonlóan alakultak, ezen a soron csak azon kölcsönök kamatai találhatók, amelyeket a társaság nem számolt el a minősített eszközként kezelt ingatlanok beruházási költségei között (lásd még: 1. pont).
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A tárgyidőszaki realizált árfolyamnyereség mindössze 21%-át teszi ki az előző évinek (a bázist egyszeri tételként javította a Budapest, XII. kerület Városmajor utca 35. szám alatti ingatlan EUR vételár megfizetéséhez kapcsolódó EUR/HUF váltások elszámolt árfolyamnyeresége). A realizált árfolyamveszteség nem jelentős, a társaság bevételeinek és kiadásainak nagy része forintban keletkezik.
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Társasági adó |
573 |
1 873 |
|
Iparűzési adó |
5 315 |
8 565 |
|
Innovációs járulék |
12 805 |
14 045 |
|
Egyéb |
0 |
0 |
|
Tényleges adó összesen |
18 693 |
24 483 |
A SZIE státusz miatt a Társaság csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.) volt köteles társasági adót fizetni. A Társaság, mint SZIT ugyanakkor köteles a társasági adóalapját megállapítani a SZIT törvény előírásaira is tekintettel, de az így kapott adóalap után társasági adófizetési kötelezettség csak bizonyos esetekben terheli (pl. kapcsolt felektől származó bevételarányos adóalap után) aminek figyelembevételével a tárgyévre 573 ezer forint TAO-t (számítást lásd lentebb) továbbá 12.008 ezer forint innovációs járulék fizetési kötelezettséget kalkuláltunk a Társaságnál 2021-ben. A Harsánylejtő Kft-nél 5.315 ezer forint iparűzési adó- és 797 ezer forint innovációs járulék fizetési kötelezettséget számítottunk a tárgyévben.
|
adatok ezer forintban |
|
|
IFRS adózás előtti eredmény |
8 183 750 |
|
Adó korrekció (innovációs járulék) |
12 008 |
|
IFRS adózás előtti eredmény (innovációs járulékkal korrigálva) |
8 171 742 |
|
IFRS korrekciós tételek |
-6 175 233 |
|
Társasági adó előtti korrigált eredmény |
1 996 509 |
|
Növelő tételek |
1 145 254 |
|
Csökkentő tételek |
-916 007 |
|
Társasági adó alap 2021-ben |
2 225 756 |
|
Társasági adó mértéke SZIT miatti kedvezmény |
0% |
|
Kapcsolt bevétel aránya a teljes bevételhez |
0,29% |
|
Társasági adó alap (kapcsolt felektől származó bevételarányos) 2021-ben |
6 361 |
|
Kapcsolt felek után fizetendő társasági adó |
573 |
|
2021. évi társasági adó kötelezettség |
573 |
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Halasztott adó |
0 |
0 |
|
Összesen |
0 |
0 |
A Társaság halasztott adófizetési kötelezettséggel nem számolt, mert már korábban feloldásra került az a halasztott adó is, amit a Harsánylejtő Kft. elhatárolt veszteségére számoltunk el.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Az egyéb átfogó jövedelem soron 2020. évben a versegi ingatlan értékesítése miatt kivezetett 347 millió forint összegű, korábbi IAS 16 szerint felértékelt érték jelenik meg ráfordításként, tárgyévben az egyéb átfogó jövedelmet érintő jellegű tranzakció nem történt.
Az egyéb ingatlanok valós értékváltozásának adóhatása 0 ezer forint volt mind 2021-ben, mind 2020-ban.
|
2021 |
2020 |
|
|
Adózott eredmény (ezer forint) |
8 269 184 |
4 956 599 |
|
Törzsrészvények súlyozott átlaga (darab) |
251 684 440 |
251 684 440 |
|
Egy részvényre jutó eredmény (alap) (forint) (az "Adózott eredmény" és a "törzsrészvények súlyozott átlaga" hányadosa) |
32,86 |
19,69 |
A Társaság alaptőkéje 287.024.440 darab egyenként 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből áll, amelyből 35.340.000 darab a társaság tulajdonában lévő saját részvény és 251.684.440 darab a törzsrészvények súlyozott átlaga.
A Társaságunknál nincsen olyan tényező, amely hígítaná az egy részvényre jutó eredményt.
A Társaság valamennyi ingatlana Budapesten és (a versegi ingatlan 2020. júniusi értékesítéséig) vonzáskörzetében található, így a bevételek és ráfordítások földrajzi régiók szerinti megosztása nem indokolt. Tekintettel arra, hogy a Társaság ingatlanok bérbeadásával, hasznosításával és kereskedelmével foglalkozik a szegmensek kialakítására 2021-ben is ennek megfelelően került sor.
A Társaság leányvállalatát a Harsánylejtő Kft-t külön szegmensként kezeljük, ahol a Társaság lakóingatlan-fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységének eredményét mutatjuk ki, a „Harsánylejtő telkek” szegmens a Harsánylejtő Projekt keretében eladásra előkészített és még fejlesztés előtt álló telkek eladásából származó bevételeket és kapcsolódó ráfordításokat összesíti, míg a „Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok” összefoglaló néven a Társaság által bérbeadás céljából vásárolt ingatlanokhoz közvetlenül köthető eredményeket mutatjuk ki. Ezen kívül külön kerül kimutatásra a Társaság működésből eredő, ingatlanokhoz közvetlenül nem kapcsolható „működési” eredmény.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A fent említett csoportosítás szerinti szegmensek bevételeinek és költségeinek 2021. és 2020. évi alakulását az alábbi táblázatok tartalmazzák:
|
2021. december 31.adatok ezer forintban |
Harsánylejtő Társasházak |
Harsánylejtő telkek |
Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok |
Müködési |
Összesen |
|
Értékesítés nettó árbevétele |
403 281 |
200 |
4 512 249 |
659 |
4 916 389 |
|
Egyéb működési bevétel |
144 442 |
0 |
6 028 156 |
29 202 |
6 201 800 |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
-142 048 |
0 |
0 |
0 |
-142 048 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
-291 618 |
4 811 |
0 |
0 |
-286 807 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
-53 975 |
-9 175 |
-1 000 359 |
-127 086 |
-1 190 595 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
0 |
0 |
0 |
-575 034 |
-575 034 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
-15 281 |
-2 027 |
-120 687 |
-36 116 |
-174 111 |
|
Egyéb működési ráfordítások |
-13 897 |
-47 268 |
-325 483 |
-8 788 |
-395 436 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
357 |
0 |
0 |
164 417 |
164 774 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
0 |
0 |
-201 823 |
-29 232 |
-231 055 |
|
Adózás előtti eredmény |
31 261 |
-53 459 |
8 892 053 |
-581 978 |
8 287 877 |
|
2020. december 31.adatok ezer forintban |
Harsánylejtő Társasházak |
Harsánylejtő telkek |
Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok |
Müködési |
Összesen |
|
Értékesítés nettó árbevétele |
1 437 513 |
803 889 |
3 947 624 |
210 |
6 189 236 |
|
Egyéb működési bevétel |
49 252 |
0 |
3 440 007 |
25 310 |
3 514 569 |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
142 047 |
-3 560 |
0 |
0 |
138 487 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
-1 007 048 |
-178 595 |
0 |
0 |
-1 185 643 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
-705 272 |
-59 475 |
-872 893 |
-137 437 |
-1 775 077 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
0 |
0 |
0 |
-479 158 |
-479 158 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
0 |
-2 527 |
-20 895 |
-34 391 |
-57 813 |
|
Egyéb működési ráfordítások |
-8 948 |
-551 492 |
-680 702 |
-1 263 |
-1 242 405 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
59 |
0 |
0 |
110 225 |
110 284 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
0 |
0 |
-196 958 |
-34 440 |
-231 398 |
|
Adózás előtti eredmény |
-92 397 |
8 240 |
5 616 183 |
-550 944 |
4 981 082 |
A Társaság menedzsmentje nem követi nyomon az eszközöket és kötelezettségeket a szegmensek szintjén.
A 2021. üzleti évben a Társaság egy a „Befektetési célú, jövedelemtermelő ingatlanok” szegmenshez tartozó vevője esetében, az ezen vevővel bonyolított ügyletekből származó éves nettó árbevétel (1.191.568.803 forint) haladta meg a Társaság csoportszintű összes éves árbevételének a 10%-át.
A Társaság eszközei közé tartoznak a pénzeszközök, értékpapírok, vevői és egyéb követelések, valamint egyéb eszközök – kivéve az adókat. A Társaság forrásai közé tartoznak a hitelek és kölcsönök, szállítói és egyéb kötelezettségek, kivéve az adókat és pénzügyi kötelezettségek valós értéken történő átértékeléséből származó nyereséget vagy veszteséget.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A Társaság a következő pénzügyi kockázatoknak van kitéve:
§ hitelkockázat
§ likviditási kockázat
§ piaci kockázat
Ez a fejezet bemutatja a Társaság fenti kockázatait, a Társaság célkitűzéseit, politikáit, folyamatok mérését és kockázat kezelését, valamint a Társaság tőkemenedzsmentjét. Az Igazgatótanács általános felelősséget visel a Társaság létrehozása, felügyelete és kockázatkezelése terén.
A Társaság kockázatmenedzsment politikájának célja, hogy kiszűrje és kivizsgálja azokat a kockázatokat, amelyekkel szembesül a Társaság, valamint, hogy beállítsa a megfelelő kontrollokat, és hogy felügyelje a kockázatokat. A kockázatmenedzsment politika és rendszer felülvizsgálatra kerül, hogy tükrözhesse a megváltozott piaci körülményeket és a Társaság tevékenységeit.
A Társaság politikája, hogy megőrizze az alaptőkét, amely elegendő ahhoz, hogy a befektetői és hitelezői bizalom a jövőben fenntartsa a jövőbeni fejlődését a Társaságnak. Az Igazgatótanács igyekszik fenntartani azt a politikát, hogy kölcsönadásokból eredő magasabb kitettséget csak magasabb hozam mellett vállal, az erős tőkepozíció által nyújtott előnyök és a biztonság alapján.
A Társaság tőkeszerkezete a nettó idegen tőkéből, valamint a Társaság saját tőkéjéből áll (ez utóbbi a jegyzett tőkét, a tartalékokat és a nem ellenőrző tulajdonosok részesedését foglalja magában).
A Társaság a tőke kezelése során igyekszik biztosítani, hogy a Társaság leányvállalata folytatni tudja tevékenységét és egyúttal maximalizálja a tulajdonosok számára a megtérülést a kölcsöntőke és a saját tőke optimális egyensúlyozásával, valamint az optimális tőkestruktúra megtartását a tőkeköltségek csökkentése érdekében. A Társaság azt is figyeli, hogy leányvállalata tőkeszerkezete megfelel-e a helyi törvényi előírásoknak.
A nettó adósságállomány és a saját tőke a beszámolási időszak végén az alábbiak szerint alakult:
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Hitelek, kölcsönök |
20 484 305 |
19 941 333 |
|
Pénzeszközök |
9 548 215 |
10 888 723 |
|
Nettó adósságállomány |
10 936 090 |
9 052 610 |
|
Saját tőke |
50 515 526 |
42 246 342 |
A hitelezési kockázat annak a kockázatát fejezi ki, hogy az adós vagy a partner nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit, amely pedig pénzügyi veszteséget eredményez a Társaság számára. Pénzügyi eszközök, amelyek hitelezési kockázatoknak vannak kitéve, lehetnek hosszú vagy rövid távú kihelyezések, pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek, vevők és egyéb követelések.
A pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke a maximális kockázati kitettséget mutatják. Az alábbi táblázat a Társaság csoportszintű maximális hitelkockázati kitettségét mutatja 2021. december 31-én és 2020. december 31-én.
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
Vevő követelés |
132 109 |
404 664 |
|
Pénzeszközök |
9 548 215 |
10 888 723 |
|
Összesen |
9 680 324 |
11 293 387 |
A lejárt követeléseink behajtási kockázatát folyamatosan figyelve, értékvesztés elszámolásával általában a kockázat mérséklésre kerül.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A vevők minősítése folyamatosan történik. Egyedi értékelés alapján vevői követelésekre a tárgyévben 124.490 ezer forint értékvesztést számolt el a Társaság csoportszinten. A le nem járt és a lejárt vevői követeléseinken a behajtási kockázat arányaiban nem jelentős.
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság nem tudja pénzügyi kötelmeit esedékességkor teljesíteni. A Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét.
A Társaság csoportszintű cash-flow tervet készít, amelyet folyamatosan aktualizál. A Társaság gördülő előrejelzéssel vizsgálja a pénzeszköz szükségletet a működéshez szükséges megfelelő pénzállomány biztosítása érdekében, valamint a vonatkozó hitelszerződésben meghatározott pénzügyi mutatók teljesülését. A társasági szinten jelentkező készpénz többlet betétszámlákon, lekötött betétekben testesül meg.
A tárgyév végén a csoportszintű 1.667.183 ezer forint értékű szállítói tartozások lejárata többnyire éven belüli, kivéve az ingatlanfejlesztések kapcsán igénybe vett generálkivitelezőkkel szemben nyilvántartott garanciális visszatartások 372.694 ezer forint értékű állományát. Bázisévben a szállítói állomány 1.982.055 ezer forint volt, s ebből 337.675 ezer forint volt a garanciális visszatartások összege.
A pénzügyi kötelezettségek (hitelek) lejárati szerkezetét mutatják be az alábbi táblázatok:
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31-én |
1 éven belül esedékes* |
2-5 éven belül esedékes* |
5 éven túl esedékes* |
Összesen |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
20 484 305 |
1 270 565 |
5 224 025 |
13 989 715 |
20 484 305 |
|
*esedékes tőketörlesztések |
|
adatok ezer forintban |
2020.12.31-én |
1 éven belül esedékes* |
2-5 éven belül esedékes* |
5 éven túl esedékes* |
Összesen |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
19 941 333 |
909 006 |
4 890 354 |
14 141 973 |
19 941 333 |
|
*esedékes tőketörlesztések |
A piaci kockázat annak kockázata, hogy a piaci árak, mint az átváltási árfolyamok, kamatlábak és a befektetési alapokba történő befektetések árai, változása befolyásolni fogja a Társaság eredményét vagy pénzügyi instrumentumokban lévő befektetéseinek értékét. A piaci kockázat kezelésének célja a piaci kockázatnak való kitettségek kezelése és ellenőrzése elfogadható keretek között, a haszon optimalizálása mellett.
A Társaság 2018. márciusát követően, az akkori CIB Bank Zrt. felé fennálló EUR hitelének forint hitellel történő refinanszírozását követően csak forint alapú hosszú távú hitellel rendelkezik. Figyelembe véve, hogy a Társaság csoportszintű bevételeinek mintegy 92%-a forintban realizálódik, ebből adódóan FX kockázata gyakorlatilag nincs.
A Társaság a III./13. pontban is bemutatott alábbi refinanszírozási ügylet eredményeként 2020. szeptemberében megszüntette a hitelezési kamatkockázatát. A Társaság és a Takarékbank között 2018. március 8. napján létrejött 2.100.000.000 forint összegű kölcsönszerződés alapján fennálló teljes változó kamatozású hosszú távú forint hitelének kiváltása céljára a Takarékbank 1.661.513.172 forint összegű 15 éves futamidejű fix kamatozású forint kölcsönt folyósított 2020. szeptember 15-én.
Árfolyam-fedezeti ügyleteket a Társaság nem köt.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Pénzügyi instrumentumnak minősülnek az adott kölcsönök, a befektetett pénzügyi eszközök, a forgóeszközök közül a vevőkövetelések, az értékpapírok és a pénzeszközök, valamint a felvett hitelek, kölcsönök és a szállítói kötelezettségek.
|
2021. december 31.adatok ezer forintban |
Könyv szerinti érték |
Valós érték |
|
Pénzügyi eszközök |
|
|
|
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott |
|
|
|
kölcsönök és követelések |
|
|
|
Vevőkövetelések |
262 747 |
132 109 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
9 548 215 |
9 548 215 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
|
|
|
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott |
|
|
|
kötelezettségek |
|
|
|
Pénzügyi kötelezettségek |
20 484 305 |
20 484 305 |
|
Szállítói kötelezettségek |
1 667 183 |
1 667 183 |
|
2020. december 31.adatok ezer forintban |
Könyv szerinti érték |
Valós érték |
|
Pénzügyi eszközök |
|
|
|
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott |
|
|
|
kölcsönök és követelések |
|
|
|
Vevőkövetelések |
411 409 |
404 664 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
10 888 723 |
10 888 723 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
|
|
|
Amortizált bekerülési értéken nyilvántartott |
|
|
|
kötelezettségek |
|
|
|
Pénzügyi kötelezettségek |
19 941 333 |
19 941 333 |
|
Szállítói kötelezettségek |
1 982 055 |
1 982 055 |
A Társaságnál és a konszolidációs körbe vont leányvállalatnál Felügyelőbizottság nem működik.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
adatok ezer forintban |
2021 |
2020 |
|
Bruttó bér |
177 302 |
156 782 |
|
Járulékok |
30 141 |
28 273 |
|
Összesen |
207 443 |
185 055 |
A fenti táblázat tekintetében kulcspozícióban lévő vezetőnek minősülnek a következő személyek: a vezérigazgató, a gazdasági vezérigazgató-helyettes és az osztályvezetők.
A Társaságnak 2021. évben sem kivételes nagyságú vagy előfordulású bevétele, sem kivételes nagyságú vagy előfordulású költsége nem volt.
|
|
|
Szavazati és tulajdoni arány |
|
|
Leányvállalat |
Székhely |
2021.12.31. |
2020.12.31. |
|
Harsánylejtő Kft. |
1033 Budapest Polgár u. 8-10. |
100,00% |
100,00% |
2021. december 31-én a Harsánylejtő Kft. saját tőke adatai ezer forintban:
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
|
Saját tőke |
-14 452 |
-30 295 |
|
|
Jegyzett tőke |
3 000 |
3 000 |
|
|
Tőketartalék |
0 |
0 |
|
|
Eredménytartalék |
-720 795 |
-264 379 |
|
|
Lekötött tartalék |
772 500 |
687 500 |
|
|
Adózott eredmény |
-69 157 |
-456 416 |
|
A Harsánylejtő Kft. 2021. évi éves beszámolójában szereplő saját tőke értéke negatív, a már értékesítésre került társasházi lakásokkal kapcsolatos garanciális problémák finanszírozása kapcsán felmerült ráfordítások hatására.
A mérleg fordulónapja és a mérlegkészítés időpontja között a Harsánylejtő Kft-nél a Társaság a negatív adózott eredmény miatt, 1/2022.03.28. számú alapítói határozatában pótbefizetést rendelt el 20.000.000 forint összegben, melyet 2022. március 28-án át is utalt a Harsánylejtő Kft. számlájára, rendezve ezzel annak saját tőke helyzetét.
A kapcsolt felek között folytatott ügyletek:
|
adatok ezer forintban |
2021.12.31 |
2020.12.31 |
|
BIF által adott kölcsön |
0 |
428 000 |
|
BIF Bevétel |
9 041 |
38 250 |
|
BIF Ráfordítás |
0 |
0 |
|
Bér+járulék követelés |
506 |
2 782 |
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
2021. évben a Harsánylejtő Kft-n túl, a PIÓ-21 Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft-vel, mint kapcsolt féllel állt üzleti kapcsolatban a Társaság, akivel szemben 6.194 ezer forint bevételt realizált ingatlan bérbeadás jogcímen.
2021. december 31-én a cégcsoport vagyonát alkotó egyes dolgokon az alábbi zálogjogok álltak fenn:
A jogosult neve: MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.
A Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között 2018. november 7. napján létrejött 20 milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés alapján a Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között a 2019. szeptember 3-án létrejött kölcsönszerződés szerint az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. 7.579.600.000 forint összegű kölcsönt nyújtott a Társaság részére.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
§ Budapest, V. kerület, 24408/4 hrsz.-ú ingatlan (1052 Budapest, Apáczai Csere János utca 9.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Ingatlan jelzálogszerződés – több követelés biztosítására
Dátuma: 2019. szeptember 3.
Követelést terhelő zálogszerződés
Dátuma: 2019. szeptember 3.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
20.000.000.000 forint, azaz húszmilliárd forint tőketartozás és járulékai
A jogosult neve: Takarékbank Zrt.
A Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2020. augusztus 31-én létrejött három darab kölcsönszerződés alapján a Takarékbank Zrt. az alábbi 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönöket nyújtotta/nyújtja a Társaság részére:
§ a Társaság és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. között 2018. november 7. napján létrejött 20 milliárd forint összegű hitelkeret-szerződés alapján a 2019. november 7-én létrejött két darab kölcsönszerződés és a 2020. február 6. napján létrejött egy darab kölcsönszerződés szerinti teljes tartozás kiváltása céljára 9.707.551.770 forint összegű kölcsön, a kölcsön folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor;
§ ingatlanvásárlás részbeni utófinanszírozására, valamint ingatlanfelújítás, beruházás finanszírozására összesen 2.606.021.058 forint összegű kölcsön, amelyből az első folyósításra 1.124.100.000 összegben 2020. szeptember 1-jén, a második folyósításra 143.750.000 forint összegben 2020. november 13-án és a harmadik folyósításra 211.525.013 forint összegben 2021. december 15-én került sor;
§ a Társaság és a Takarékbank Zrt. között 2018. március 8. napján létrejött 2.100.000.000 forint összegű kölcsönszerződés alapján fennálló teljes tartozás kiváltása céljára 1.661.513.172 forint összegű kölcsön, a kölcsön folyósítására 2020. szeptember 15-én került sor.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
§ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-14.)
§ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
§ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér.)
§ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
§ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződések (3 darab)
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Jelzálogszerződés ingatlanra – több követelés biztosítására meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására – több követelés biztosítására meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2020. augusztus 31.
Óvadéki szerződés fizetési számla követelésen:
Dátuma: 2020. augusztus 31.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
14.700.000.000 forint keretösszeg
Hitel5
A Társaság és a Takarékbank Zrt. (a továbbiakban: „Takarékbank”) között 2021. június 28-án létrejött kölcsönszerződés alapján a Takarékbank összesen 2.500.000.000 forint összegű, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújtott/nyújtja a Társaság részére, melyből az első folyósításra 524.141.008 forint összegben 2021. szeptember 16. napján, a második folyósításra 716.312.052 forint összegben 2021. december 15. napján került sor.
A terhelt dolog, jog (vagyonrész) megnevezése
§ Budapest XII. kerület, 6979/1 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 12-14.)
§ Budapest, XII. kerület, 6866 helyrajzi számú ingatlan (1122 Budapest, Városmajor utca 35.)
§ Budapest III. kerület 18059 helyrajzi számú ingatlan (1033 Budapest, Flórián tér.)
§ Budapest X. kerület 38315/42 helyrajzi számú ingatlan (1101 Budapest, Üllői út 114-116.)
§ Budapest I. kerület 6775 helyrajzi számú ingatlan (1012 Budapest, Logodi utca 42.)
A biztosított követelést tartalmazó szerződés adatai:
Kölcsönszerződés
Dátuma: 2021. június 28.
Jelzálogszerződés ingatlanra – több követelés biztosítására meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2021. június 28.
Zálogszerződés követeléseket terhelő zálogjog alapítására – több követelés biztosítására meghatározott keretösszeggel
Dátuma: 2021. június 28.
Óvadéki szerződés fizetési számla követelésen:
Dátuma: 2021. június 28.
A biztosított követelés / bejegyzett teher összege:
2.500.000.000. forint és járulékai
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
Budapesti Ingatlan Nyrt. 2021. december 31-én az alábbi peres eljárásokban szerepel alperesként
Folyamatban lévő peres eljárások
(i) Felperes: Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége részvényes; alperes: Budapesti Ingatlan Nyrt.
A per tárgya: választottbírósági ítélet érvénytelenítése. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Mellett Működő Állandó Választottbíróság az eljárásban támadott ítéletével jogerősen elutasította a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége részvényes keresetét, melyben a Társaság egyes 2016. évi közgyűlési és igazgatótanácsi határozatainak hatályon kívül helyezését és végrehajtásának felfüggesztését kérte.
A per kapcsán a 2021. évben határozat hozatalára nem került sor. Kiemelendő, hogy felperes által támadott és évekkel korábban született határozatok esetleges hatályon kívül helyezésének sem lenne már hatása a Társaság jelenlegi működésére.
(ii) Felperes: dr. Szabó-Páljános Dorottya; alperesek: a Társaság I. r., a Groom Electrician Korlátolt Felelősségű Társaság II.r., a JAZMY Szolgáltató Kft. III. r. és dr. Szabó Zoltán IV.r. alperes.
A per tárgya: annak tűrésére kötelezés, hogy a felperes, valamint IV.r. alperes tulajdonjoga 1/2-1/2 arányban kerüljön bejegyzésre adásvétel jogcímén a Társaság jogelődje által 2010-ben értékesítésre került ingatlanokra (lakóingatlan, teremgarázs), egyidejűleg a III.r. alperes tulajdonjoga törlésre kerüljön.
A per kapcsán 2021. évben határozat hozatalára nem került sor. Figyelemmel arra, hogy a felperessel megkötött adásvételi előszerződés lehetőséget biztosított arra, hogy harmadik személyt jelöljön meg a végleges adásvételi szerződés vevőjeként, illetőleg a végleges adásvételi szerződés az előszerződő felperes és a Társaság közötti elszámolást tartalmazta is, így a kereset a Társaság álláspontja szerint alaptalan. Mindazonáltal, mivel felperes eredeti állapot helyreállítást nem kér, és valójában a Társaságra kiható vagyoni igénye nincs, továbbá az adásvétel tárgyát képező ingatlanok mintegy 10 éve kikerültek a Társaság tulajdonából, így még esetleges pervesztesség esetében is a Társaság csupán annak tűrésére lehet kötelezett, hogy a felperes, valamint IV. rendű alperes tulajdonjoga bejegyzésre kerüljön a vonatkozó ingatlanokra, mely egyéb, a Társaság vagyonát érintő jogkövetkezményekkel nem jár.
A mérleg fordulónapját követően lényeges esemény nem történt.
A mérleg fordulónapját követő – „nem módosító” – esemény
A gazdasági élet – a koronavírus elleni oltások széleskörű elterjedése függvényében – 2021 második felében elindult normalizálódása volt tapasztalható hazánkban a mérleg fordulónapja után 2022 elején is, a járvány miatt korábban bevezetett korlátozó intézkedések fokozatos kivezetése is megindult 2022 első negyedévében (pl. az egészségügyi korlátozások döntő többsége feloldásra került). Összességében csökkentek a koronavírus-járvány okozta gazdasági kockázatok. Az aktuális koronavírus-helyzetnek, illetve annak alakulásának azonban továbbra is lehetnek – nehezen megbecsülhető, számszerűsíthető – negatív hatásai a Társaság 2022. évi terveire, célkitűzéseire is. A 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború és a kapcsolódó nemzetközi szankciók jelentős mértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat, növelik a gazdasági kockázatokat. A koronavírus-járvány, illetve az orosz-ukrán háború gazdasági hatásai eredményeként jelentkező kockázati kitettségek (bérleti szerződések módosításának vagy megszüntetésének esetleges kezdeményezése, a folyamatban lévő fejlesztések esetleges csúszása, beszállítói/szolgáltatói kapcsolatok újratárgyalása) minimalizálása érdekében a Társaság továbbra is szorosan figyelemmel kíséri az aktuális helyzetet – kiemelten a kormányzati és a hivatalos szervek intézkedéseit – és annak megfelelően vezet be intézkedéseket, illetve tájékoztatja dolgozóit és partnereit.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
A koronavírus-helyzet és az orosz-ukrán háború hatásai kapcsán a Társaság felmérte és elkészítette az arra vonatkozó becsléseket, hogy fennáll-e lényeges bizonytalanság a vállalkozás folytatására való képesség tekintetében, és arra jutott, hogy helytálló a vállalkozás folytatását feltételezni a belátható jövőben, lényeges bizonytalanság nem áll fenn
|
Közzététel tárgya |
|
|
2022. április 5. |
Tulajdonosi bejelentés, szavazati jog közvetett mértéke megváltozásának közzététele |
|
2022. március 31. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2022. március 29. |
A Budapesti Ingatlan Nyrt. közgyűlési meghívója |
|
2022. február 28. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2022. január 31. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2022. január 27. |
Rendkívüli tájékoztatás a Társaság befektetői kapcsolattartó személyének változásáról |
|
2021. december 31. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. december 23. |
Társasági eseménynaptár |
|
2021. december 1. |
Tájékoztatás könyvvizsgálói jogutódlásról |
|
2021. november 30. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. november 15. |
Rendkívüli tájékoztatás hitelminősítésről |
|
2021. november 5. |
Tájékoztatás peres eljárás megindításáról |
|
2021. november 2. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. október 4. |
Tulajdonosi bejelentés, szavazati jog mértéke megváltozásának közzététele |
|
2021. szeptember 30. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. augusztus 31. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. július 30. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. július 26. |
Tájékoztatás peres eljárás befejezéséről |
|
2021. július 21. |
Rendkívüli tájékoztatás generál kivitelezői szerződés aláírásáról |
|
2021. június 30. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. június 28. |
Rendkívüli tájékoztatás kölcsönszerződés aláírásáról |
|
2021. május 31. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. április 30. |
Kiegészítő tájékoztatás a Budapesti Ingatlan Nyrt. 2019. üzleti évhez kapcsolódó osztalékfizetési hirdetményéhez |
|
2021. április 30. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. április 27. |
Felelős Társaságirányítási Jelentés |
|
2021. április 27. |
A Budapesti Ingatlan Nyrt. igazgatótanácsa által közgyűlési hatáskörben meghozott határozatok |
|
2021. április 19. |
Közgyűlési előterjesztés és határozati javaslatok |
|
2021. március 31. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. március 26. |
A Budapesti Ingatlan Nyrt. közgyűlési meghívója |
|
2021. március 1. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
|
2021. január 29. |
Szavazati jogok és alaptőke havi bejelentése |
A 2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásokat a Társaság Igazgatótanácsa 2022. április 8-án meghozott határozatával jóváhagyta és közzétételre engedélyezte.
|
|
2021. évi auditált IFRS Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások |
|
|
|
|
………………………………………. |
………………………………………. |
|
dr. Ungár Anna az Igazgatótanács elnöke lakcím: 1121 Budapest, Hegyhát út 23. |
Berecz Kristóf alelnök-vezérigazgató lakcím: 1121 Budapest, Hegyhát út 23. |
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés
a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített,
2021. évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatásaihoz
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (székhely: 1033 Budapest Polgár utca 8-10.) (a továbbiakban: „Társaság” és vagy „BIF”) 2021. évi üzleti tevékenysége az alábbiakban felsorolt fejlesztési stratégia és célok megvalósítása mentén zajlott:
Ø A Társaság meglévő jövedelemtermelő ingatlan-portfóliójába illeszkedő iroda és egyéb épületek felkutatása és akvizíciók lebonyolítása.
Ø Meglévő ingatlan-portfólióban rejlő maximális jövedelemtermelési potenciál kihasználása, valamint az irodaházak működésének optimalizálása.
Ø A Társaság tulajdonában lévő Budapest, III. kerületi, Harsánylejtő fejlesztési terület optimális hasznosítása.
A Társaság ingatlanfejlesztő, hasznosító cégként – 2018. december 31. óta a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban: „SZIT törvény”) szerinti szabályozott ingatlanbefektetési társaságként – a saját tulajdonú ingatlanjainak (iroda, illetve egyéb épületeinek és parkolóházainak) bérbeadás útján történő hasznosításával, ezek további fejlesztésével és a saját tulajdonú építési telkeinek az értékesítésével, azokon történő ingatlan-fejlesztésekkel, valamint az elkészült ingatlanok hasznosításával és értékesítésével foglalkozik.
A Társaság a tulajdonában lévő ingatlantípusoknak megfelelően az alábbi főbb ingatlanpiaci szegmensek területén tevékenykedik:
§ Irodaházak
§ Parkolóházak
§ Építési telkek
§ Lakóingatlanok
§ Szállodák
Irodaházak
2021-ben Budapesten összesen 44 ezer m2 új irodaterületet adtak át, ami az előző évhez képest 81%-os csökkenést jelent, annak köszönhetően, hogy a 2021. év végére tervezett irodaátadások egy része átcsúszott 2022-re. 2021-ben továbbra is a Váci úti irodafolyosó volt a beruházások fő célterülete, második helyen pedig a Dél-Buda alpiac végzett. A teljes modern irodapiaci állomány 2021. év végére meghaladta a 3,95 millió m2-t. 2021 második felében a budapesti modern irodaállomány nem bővült új irodaházzal, 2013 óta nem volt ilyen kevés irodaátadás egy évben. A fejlesztések nagy részének lezárása 2022-re csúszott át, ami azt eredményezi, hogy már az első negyedévben kétszer annyi irodaátadás várható, mint 2021-ben, azaz megközelítőleg 302 ezer m2.
Az üresedési ráta 2020-hoz képest minimálisan emelkedett, 2021. év végén 9,2%-on állt; a legtelítettebb alpiac a Buda-Központ volt, 5,5%-os rátával. A fejlesztések további bővülését, valamint a járványhelyzetet is figyelembe véve az ingatlanforgalmazók az üresedési ráta további kisebb mértékű növekedését várják, bár nem olyan ütemben, ahogyan ez a COVID-19 első hullámaiban történt. Az irodák iránti kereslet még a 2021. év kezdésével mélypontot ért el, de a COVID korlátozások feloldása után növekedésnek indult, így az éves kereslet elérte a 365 ezer m2-t, ami egy mérsékeltebb (9%-os) növekedést mutat az előző évhez képest. (Forrás: CBRE, BRF)
Az irodapiac 2021 negyedik negyedéves eredményei továbbra is tükrözik a pandémia okozta bizonytalanságot, ugyanakkor bizakodásra ad okot az enyhén emelkedő éves bruttó kereslet, a tranzakciók számának növekedése és az üresedési ráta stagnálása. A bérleti díjak várhatóan nem fognak jelentősen változni 2022-ben, viszont egyértelmű, hogy az üzemeltetési költségek nőni fognak. Az átlagos üzemeltetési díjak 2022. év elején 3,5-5 euró között mozogtak a legtöbb „A” kategóriás épületben, ennek oka lehet a megnövekedett takarítási, fertőtlenítési igény, a modernebb gépészeti eszközök, illetve a jelentősen megemelkedett energia árak. (Forrás: CBRE, Portfolio.) A fentiek figyelembevételével a régebbi, de jól karbantartott ingatlanok kihasználhatják árképzési rugalmasságukat a költségkényszer által egyre inkább lekötött új projektekkel szemben.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
2021. december 31-én Társaságunk infrastrukturális és közlekedési szempontból kiváló elhelyezkedésű hét „B" kategóriájú és két „A” kategóriájú irodaépületet tulajdonolt, a meglévő „B” kategóriás irodaházak közül egy ingatlan (Budapest, XII. kerület Városmajor utca 12-14. szám alatti irodaház (a továbbiakban: „Major Udvar (Városmajor u. 12)”)) „A” kategóriájú revitalizációja jelenleg folyamatban van, az átadása 2022 májusában várható. Meglévő, működő irodaépületeink jellemzően átlagosan 88%-os kihasználtság mellett működtek a tárgyidőszakban, amely minimális mértékben maradt el a piacon mért átlagos kihasználtsági adathoz képest.
2020 első félévében Társaságunk tulajdonába került a Budapest, X. kerület Üllői út 114-116. sz. alatti volt Posta szálló, a környék ikonikus 13 emeletes toronyépülete, amelyet a 2021. évben elindított fejlesztéssel „A” kategóriás irodaépületnek (a továbbiakban: „BIF Tower”) építünk át. A kivitelezés várhatóan 2022 harmadik negyedévében fejeződik be. A mellette elhelyezkedő háromszintes, korábban oktatási központként működő épület (a továbbiakban: „Üllői úti Oktatási Központ”) is bekerült a portfóliónkba, amelynél a piaci igénynek megfelelően az irodai, vagy oktatási centrumként történő hasznosítás a célunk. A két épület több mint 10 ezer m2 irodaállomány bővülést jelent. Az ingatlan további mintegy 13 ezer m2 bruttó alapterületű felépítmény fejlesztésére tehető alkalmassá a kerületi építési szabályzatban foglalt paraméterek módosításával, amiben 4-500 darab lakóegység kialakításával a Társaság – külföldi partnereinek történő üzemeltetésbe adással – a kollégiumi piacra lépve növelheti ingatlanportfóliójának diverzifikáltságát.
Irodaházaink esetében legfőbb célunk a bérlők elégedettségének fenntartása és ezáltal a bérleti szerződések meghosszabbítása, amelyet új szolgáltatások bevezetésével, folyamatos üzemeltetői jelenléttel és karbantartással érünk el. „A” kategóriás irodaházaink esetében kiemelt figyelmet fordítunk a közösségi terek modernizálására és a felszabaduló irodaterületek felújítására, korszerűsítésére.
Parkolóházak
Társaságunk tulajdonába 2 parkolóház tartozik, a Vigadó Palota Irodaház (Budapest V. kerület Apáczai Csere János utca 9.) („Vigadó Palota Irodaház”) mellett található Aranykéz Parkolóház (Budapest V. kerület Aranykéz utca 4-6.) és a Flórián Udvar Irodaház (Budapest III. kerület Polgár utca 8-10.) részét képező parkolóház. A Flórián Udvar Irodaházban lévő parkolóház elsődlegesen az irodaház bérlőit hivatott kiszolgálni. Mindkét parkolóházunk a legújabb, magyar fejlesztésű, mobil-applikációs parkolási rendszerrel és korszerű fizetési lehetőségekkel igyekszik maximális szolgáltatási színvonalat biztosítani. A vészhelyzet ideje alatti különleges intézkedések, amelyek többek között a közterületeken lehetővé tették az ingyenes parkolást egészen 2021 májusáig elhúzódtak. Ugyanakkor azon bérlőink, akik továbbra is bejártak az irodáikba, kényelmi szempontok miatt megtartották a bérletüket, sőt néhány nagyobb bérlőnk a dolgozóik biztonságos munkába jutásának támogatása céljából további bérleteket igényelt. A parkoló órás forgalom a kijárási korlátozások idején visszaesett, ami elsődlegesen a belvárosi elhelyezkedésű Aranykéz Parkolóházat érintette.
Építési telkek és lakóingatlanok
2021-ben a lakóingatlan piac a Duna House becslése szerint visszatért a járvány előtti szinthez, a tranzakciók számát tekintve 2020-hoz viszonyítva 15%-os növekedést regisztráltak. (Forrás: Duna House Tranzakciószám Becslés.)
Az új fejlesztések terén a növekvő építési igényekkel párhuzamosan egyes építőanyagok esetében kiugróan magas áremelkedés volt megfigyelhető 2021-ben, amihez sok esetben építőanyag-hiány, ellátási problémák is társultak. Mindemellett a kormányzati intézkedések – mint például az adóvisszatérítések, Zöld Otthon Program – még 2022-re átnyúlóan tovább generálták a keresletet az új lakások iránt. (Forrás: Portfolio Ingatlan)
A Társaság fejlesztésében megvalósuló Harsánylejtő Kertváros (Budapest III. kerület) projekt keretében a Társaság mintegy 39 hektár területen fejlesztési projektet (a továbbiakban: „Harsánylejtő Projekt”) indított el az elmúlt években, több ütemben. A projekt részeként telekfejlesztés, lakóingatlan fejlesztés és kereskedelmi egységek építésére alkalmas telekingatlanok kerültek kialakításra az alábbi bontásban:
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
§ Telekfejlesztés I.-II. ütem keretén belül mindösszesen 153 telekingatlan került kiszabályozásra, kivitelezésre és értékesítésre. A projekt fejlesztési és értékesítési szempontból is sikeresen lezárult (a fenti I.-II. ütem teljes területe meghaladja a 25 hektárt).
§ Lakóingatlan-fejlesztés
o A lakóingatlan-fejlesztés I.-II. ütemében, mintegy 1 hektáros területen összesen 40 darab 55-99 m2 közötti lakás került felépítésre. A lakóingatlan-fejlesztés I. ütemében felépített 20 lakás értékesítése 2019-ben, a lakóingatlan-fejlesztés II. üteme során kivitelezésre került további 20 lakás értékesítése 2021 első félévében sikeresen lezárult. A projekt tulajdonosa a Társaság 100%-os tulajdonában lévő Harsánylejtő Ingatlanforgalmazó és -kezelő Kft. (a továbbiakban: „Harsánylejtő Kft.”).
o A lakóingatlan-fejlesztésre alkalmas több mint 2 hektáros területen lévő 3 telekingatlanból kettő esetében adásvételi szerződés került aláírásra tulajdonjog-fenntartással 2021. IV. negyedévében (a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartások megszűnése 2022. IV. negyedévére, illetve 2023. I. negyedévére esik). A Társaság tulajdonában megmaradt ingatlanon a jelenlegi szabályozás értelmében mintegy 50 lakásos társasház építésére nyílik lehetőség, de a lakás ÁFA csökkenésének hatására élénkülő keresletet kihasználva az építési telek értékesítése a fejlesztés alternatívája lehet továbbra is.
§ Kereskedelmi egység fejlesztésére alkalmas telekingatlan, ami egy megközelítőleg egyezer m2-es kiskereskedelmi egység, és további 1,5 ezer m2 iroda, vagy egyéb szolgáltató funkció építésére alkalmas, mintegy 0,4 hektáros területen.
§ Iroda- vagy lakóingatlan fejlesztésre alkalmas több mint 1 hektáros telekingatlan hozzávetőleg 2,5 ezer m2-es irodai komplexum, vagy társasházak építésére alkalmas.
A Társaság folyamatosan vizsgálja az egyes ingatlanokhoz kapcsolódóan a legjobb lehetőségeket. Eddig a Harsánylejtő Telekfejlesztés I.-II. ütemének és a Harsánylejtő Lakóingatlan-fejlesztés I.-II. ütemének megvalósításáról született döntés, amely fejlesztések már lezárultak. A többi fejlesztési lehetőség esetében a Társaság az aktuális piaci trendek alapján fogja mérlegelni a lehetőségeket a fejlesztések elindításáról vagy telekingatlanként/projektként történő értékesítéséről.
A Harsánylejtő Projektben megvalósult lakóingatlan-fejlesztésen túl a Társaság jelentős fejlesztési projektjének kivitelezése fejeződött be 2021. július végén a Budapest, I. kerület 6775 helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben a Budapest, I. kerület Attila út 99. és a 1012 Budapest, Logodi utca 42. számok alatt található ingatlan (a továbbiakban: „Attila99Loft”, „Attila úti ingatlan”) esetében. Az Attila99Loft a Real Estate Awards „Az Év Lakóingatlan Fejlesztése 2021” díj győztese lett. A fejlesztési projekt kivitelezése során az ingatlanban 16 exkluzív lakás, egy 22 férőhelyes robotizált parkolórendszer, egy étterem és egy pékség került megvalósításra. A „New York”-i mintára megálmodott épület különlegességét a Várnegyedben való elhelyezkedésén és a lakások egyedi stílusán túl, az épületen belül igénybe vehető exkluzív szolgáltatások biztosítják. A kivitelezés befejezését követően a kialakított lakásokat és üzlethelyiségeket a Társaság bérbeadás útján hasznosítja.
Szállodák
2021-ben a szállodaiparban már látszódtak a fellendülés jelei, 2020-hoz képest Budapest az év második felében 66,8%-ot javított a szabad szobákra jutó bevétel tekintetében és 43%-ot a foglaltsági indexen, ami főként az utazási korlátozások enyhülésének köszönhető, lehetővé téve például a nemzetközi (sport)események megrendezését. A visszatérés ütemének tekintetében a szakértők arra számítanak, hogy a térség szálloda piaca 2024-re áll helyre. (Forrás: turizmus.com, 2022. február 3.)
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaság tulajdonában jelenleg 1 olyan ingatlan található, amelyet az azt bérbevevő vállalkozás szállodaként üzemeltet (a Társaságnak nincs szálláshely- vagy vendéglátó-szolgáltatásból származó jövedelme, kizárólag az általa tulajdonolt ingatlanokat adja bérbe). A turisztikai szempontból az egyik legkiemelkedőbb belvárosi lokációval rendelkező Madách téri ingatlanban (Budapest, V. kerület Madách Imre tér 3.) egy 4 csillagos szálloda üzemel 115 szobával. A Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér vonzáskörzetében, a reptéri folyósón elhelyezkedő Üllői úti ingatlankomplexum (Budapest, X. kerület Üllői út 114-116.) „C” Épületében egy 3 csillagos szálloda tranzithotelként működött 2021. június 30-ig, amely épületet (a továbbiakban: „BIF HOSTEL”) a Társaság, – az épület kedvező adottságait kihasználva – diákszállás céljára történő bérbeadással hasznosítja 2021 szeptemberétől.
A Társaság portfóliójának egyik legkiemelkedőbb ingatlana a Világörökség részét képező Budapest, VI. kerület Andrássy út 80-82. szám alatt található (a továbbiakban: „Andrássy úti ingatlan”). A több mint 1,4 ezer m2 alapterületű telekingatlanon, figyelemmel a változó piaci igényekre és a kerületi szabályozási feltételekre is, a Boutique Hotel koncepció mellett a Társaság lakófunkció befogadására alkalmas fejlesztés lehetőségét is vizsgálja, felső kategóriás lakások és szolgáltatások kialakításával.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaság eredményes, de – hasonlóan a 2020. üzleti évhez – kihívásokkal teli évet zárt 2021-ben. A Társaság az IFRS szerint készített auditált konszolidált eredménykimutatása alapján mintegy 8.288 millió forint adózás előtti eredményt ért el 2021-ben, ami jelentős, mintegy 3,3 milliárd forintos növekedést jelent az 2020-as évhez képest. Bár a befektetési célú ingatlanok valós értékelésének eredményhatásával korrigált adózás előtti eredmény a 2020. évi 2.836 millió forintról a tárgyévben 2.426 millió forintra mérséklődött (-410 millió forint, -14,5%), a Társaság konszolidált szintű működési hatékonyságát jelző árbevétel arányos – a befektetési célú ingatlanok valós értékelésének eredményhatásával korrigált – működési eredménye közel 51%-os szintre nőtt (+2,9 százalékpont) 2021-ben.
§ Az 2021. év értékesítés nettó árbevétele összesen 4.916 millió forintot tett ki, ez 21%-os csökkenést jelent a bázisévhez viszonyítva. Ennek egyik jelentős oka, hogy a 2020-ban elért 803 millió forint bevétellel szemben az idei évben nem realizáltunk eredményt a Harsánylejtő Projekt keretében értékesített fejlesztési telkekből. 2 telek esetében adásvételi szerződés került aláírásra tulajdonjog-fenntartással 2021. IV. negyedévében (a teljes vételár megfizetéséhez kötött tulajdonjog-fenntartások megszűnése 2022. IV. negyedévére, illetve 2023. I. negyedévére esik), a foglalót már megkaptuk, de az értékesítés eredményének számviteli elszámolása 2022-re és 2023-ra áthúzódik. A csökkenés másik meghatározó összetevője, hogy a bázisévhez viszonyítva mintegy 1 milliárd forinttal alacsonyabb lakóingatlan értékesítési bevétel realizálódott 2021-ben, mivel a Harsánylejtő Projekt keretében fejlesztett lakások jelentős részét már korábbi években értékesítettük. A Társaság által 2021. évben elért konszolidált értékesítés nettó árbevétel nagy részét a befektetési célú ingatlanok hasznosításából származó bérleti, parkolási, üzemeltetési és kapcsolódó közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó díjbevételek (együttesen a bevételek 92%-át) adták, a tárgyidőszaki árbevételen belül a Harsánylejtő Projekt keretében lakóingatlanok értékesítéséből származó bevétel 8%-ot tett ki. A bérbeadásból származó és üzemeltetési díjbevételek (+13%) valamint a parkolási díjbevételek (+12%) is jelentősebb növekedést produkáltak a tárgyévben, elsősorban a magasabb kihasználtságnak, valamint az év elején megvalósított áremeléseknek és indexálásoknak köszönhetően. A fenti jelentősebb díjbevételnövekedések amellett következtek be, hogy a Major Udvar (Városmajor u. 12) bevételei az irodaház folyamatban lévő „A” kategóriájú revitalizációja következtében 2021-ben nem jelentkezhettek, míg a bázisban még ez az irodaház is eredményt termelt.
Az értékesítés nettó árbevételének megbontása
|
adatok ezer forintban |
2020 |
2021 |
|
Bérbeadásból származó és üzemeltetési díj bevételek |
3 235 913 |
3 665 808 |
|
Parkolási díjbevételek |
410 721 |
459 941 |
|
Közvetített szolgáltatásokhoz kapcsolódó bevételek |
296 602 |
389 039 |
|
Ingatlan/ telek értékesítés árbevétele |
2 234 683 |
393 322 |
|
Egyéb árbevételek |
11 317 |
8 279 |
|
Összesen |
6 189 236 |
4 916 389 |
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
§ Az egyéb működési bevételek 2021-ben több mint 76%-kal, 2,7 milliárd forinttal nőttek főként a befektetési célú ingatlanok valós értékeléséből adódó jelentős, mintegy 6 milliárd forintos eredményhatás miatt. Ezen a soron jelennek meg többek között értékvesztés visszaírásából, tárgyi eszköz értékesítéséből, illetve kártérítésből, utólag kapott engedményből és elévült kötelezettségből származó eredménytételek is.
§ Az anyagjellegű ráfordítások 2021. évi összege 584 millió forinttal, mintegy 33%-kal csökkent a 2020. évben kimutatott értékhez képest, ami az egyes eredményelemek eltérő irányú változásának eredőjeként alakult ki. Jelentős csökkenés volt tapasztalható az ELÁBÉ soron, melynek oka, hogy a bázisévvel ellentétben az idei évben a Harsánylejtő Projekt keretében nem történt telekértékesítés, illetve a lakóingatlan fejlesztés keretében realizált eredmény is már csak néhány lakásra korlátozódott. Csökkenést mutat az igénybevett szolgáltatások értéke, melynek legfőbb oka, hogy a leányvállalat által építtetett Társasházak esetében igénybevett alvállalkozói szolgáltatások értéke a fejlesztés befejezése miatt a tárgyidőszakban 0,6 milliárd forinttal alacsonyabb szinten alakult. Emelkedtek viszont az anyagköltségek és az eladott közvetítői szolgáltatások, főként szolgáltatói áremelések és az ingatlan-portfóliónk bővülése miatt.
§ A személyi jellegű ráfordítások 2021. évben 20%-kal nőttek a megelőző évhez képest. A személyi jellegű ráfordítások növekedése a portfolió bővülésével összefüggő létszámbővülés és a Társaság stratégiai céljainak megvalósításával összefüggő szervezetfejlesztés hatásának volt köszönhető.
§ Az értékcsökkenés és értékvesztés soron tapasztalható mintegy 116 millió forintos növekedés fő oka kétes követelésekre elszámolt mintegy 121 millió forint összegű értékvesztés, mely egy a COVID-19 vírushelyzet által leginkább érintett hotel szektorban működő bérlőhöz köthető. A tárgyévben ezen kívül összesen 15 millió forint értékvesztés került elszámolásra készletekre, illetve kisebb mértékben egyéb vevői értékvesztésre. Értékcsökkenésként a nem befektetési célú tárgyi eszközök után 38 millió forintot számolt el a társaság a bázisévi 55 millió forinttal szemben.
§ Az egyéb működési ráfordítások 2021. évi összege 847 millió forinttal volt alacsonyabb az előző évi értéknél. A változást főképp az egyes ingatlanoknál az IAS40 standard alapján elszámolt piaci érték csökkenése okozta, mely az előző évhez képest 387 millió forintos mérséklődést jelent. Az ingatlanértékelési hatás mellett további csökkenés volt megfigyelhető a térítés nélkül átadott eszközök kivezetésénél, mivel a tavalyi évvel ellentétben az idei évben nem volt ilyen tevékenységből származó eredményhatás; valamint a valós értékelés készletekre gyakorolt eredményhatásánál is csökkenés volt tapasztalható, annak eredményeként, hogy a Harsánylejtő Projekt keretében nem történt ingatlanértékesítés 2021-ben. A fentiekkel ellentétben eredményt csökkentő hatásként az előző évhez képest a nagyobb ingatlan állomány miatt a Társaságnak magasabb építményadó fizetési kötelezettsége keletkezett.
§ A fentieknek köszönhetően a 2021. évi működési eredmény mintegy 8,4 milliárd forintra nőtt, amely 64%-kal haladja meg a 2020. évi értéket, míg a befektetési célú ingatlanok valós értékelésének eredményhatásával korrigált működési eredmény 2.492 millió forintra mérséklődött 2021-ben a 2020. évi 2.957 millió forintos értékről (-16%). Ezt az eredményt annak ellenére is sikerült elérni, hogy a bázisévben elért 803 millió forint bevétellel szemben az idei évben egyáltalán nem realizáltunk eredményt a Harsánylejtő Projekt keretében értékesített fejlesztési telkekből, a lakóingatlanok értékesítéséből származó eredmény a bázisévi értéknél mintegy 1 milliárd forinttal volt alacsonyabb, valamint, hogy a Major Udvar (Városmajor u. 12), a folyamatban lévő fejlesztése miatt 2021-ben már nem produkálhatott bevételt és eredményt.
§ A pénzügyi műveletek eredménye a tárgyidőszakban -66 millió forintra javult a bázisidőszaki -121 millió forintról. A bevételi oldalon a kamatbevételek növekedést, míg az árfolyamnyereség csökkenést mutat bázisidőszakhoz képest. Előbbi a hatékony likviditásmenedzsmentnek, míg utóbbi a Major Park (Városmajor 35) irodaház vételárának megfizetéséhez kapcsolódóan elszámolt bázisidőszaki árfolyamnyereségnek tudható be. A ráfordítás oldalon jelentősebb változás nem történt.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
§ A SZIT törvény előírásai alapján a BIF csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.) volt köteles társasági adót fizetni. A Társaság köteles a társasági adóalapját megállapítani, de az így kapott adóalap után társasági adófizetési kötelezettség csak bizonyos esetekben terheli (pl. kapcsolt felektől származó bevételarányos adóalap után). A fentiek figyelembevételével a BIF Csoport mintegy 18,7 millió forint tárgyévi tényleges adóráfordításából mintegy 0,6 millió forint volt a kapcsolt felektől származó bevétel utáni társasági adó, mintegy 12,8 millió forintot tett ki a csoportszintű innovációs járulék összege, valamint 5,3 millió forint volt a Harsánylejtő Kft. iparűzési adó fizetési kötelezettsége.
Eredménykimutatás (IFRS, auditált)
|
adatok ezer forintban |
2020 |
2021 |
|
Értékesítés nettó árbevétele |
6 189 236 |
4 916 389 |
|
Egyéb működési bevétel |
3 514 569 |
6 201 800 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
-1 185 643 |
-286 807 |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
138 487 |
-142 048 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
-1 775 077 |
-1 190 595 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
-479 158 |
-575 034 |
|
Egyéb működési ráfordítások |
-1 242 405 |
-395 436 |
|
EBITDA |
5 160 009 |
8 528 269 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
-57 813 |
-174 111 |
|
Működési eredmény |
5 102 196 |
8 354 158 |
|
Pénzügyi bevételek |
110 284 |
164 774 |
|
Pénzügyi ráfordítások |
-231 398 |
-231 055 |
|
Adózás előtti eredmény |
4 981 082 |
8 287 877 |
|
Tényleges adóráfordítás |
-24 483 |
-18 693 |
|
Adózott eredmény |
4 956 599 |
8 269 184 |
§ A befektetési célú ingatlanok állománya 2021-ben 11,3 milliárd forinttal mintegy 63,8 milliárd forintra nőtt a 2020. év végi állapothoz képest. A valós érték növekedésében a fejlesztések alatt álló ingatlanokon végzett értéknövelő beruházások, aktiválások, illetve a jövedelemtermelő ingatlanok magasabb kihasználtságából származó értéknövekedés játszottak szerepet. A tárgyévben eladásra került a Budapest VIII. kerület, Rákóci út 57. sz. alatti ingatlan, az Attila úti ingatlant 2021. harmadik negyedévében aktiváltuk (a fejlesztés sikeres befejezését követően).
§ A Társaság tulajdonában lévő befektetési célú ingatlanok valós értékének meghatározását, összhangban a SZIT törvény előírásaival negyedévente egy független értékbecslő végzi (2020-ban és 2021-ben is az értékbecsléseket a Seratus Ingatlan Tanácsadó Igazságügyi Szakértő Kft. készítette). Az értékbecslések a piaci összehasonlításon alapuló módszerrel történtek a 2021. év végi értékek megállapítása esetén, ez alól kivételt képez 2 ingatlan, ahol a költségszámításon alapuló módszer került alkalmazásra.
§ A Társaság nettó adósságállománya (a pénzügyi kötelezettségek pénzeszközökkel csökkentett értéke) mintegy 10,9 milliárd forintra nőtt a 2020. év végi 9 milliárd forinthoz képest. A pénzügyi kötelezettségek növekedését a 2021. évet érintő hitellehívások, míg a pénzeszközök csökkenését elsősorban az ingatlanokon végzett fejlesztések miatt megemelkedett finanszírozási igény indokolta.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
Kiemelt mérlegtételek (IFRS, auditált)
|
adatok ezer forintban |
2020.12.31 |
2021.12.31 |
|
Befektetési célú ingatlanok |
52 508 004 |
63 763 004 |
|
Éven túli eszközök összesen |
53 204 552 |
64 271 287 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek |
10 888 723 |
9 548 215 |
|
Forgóeszközök összesen |
12 496 255 |
10 532 776 |
|
Eszközök összesen |
65 700 807 |
74 804 063 |
|
|
|
|
|
Jegyzett tőke |
2 870 244 |
2 870 244 |
|
Anyavállalatra jutó saját tőke összesen: |
42 246 342 |
50 515 526 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
19 032 327 |
19 213 740 |
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen |
19 051 413 |
19 226 362 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
909 006 |
1 270 565 |
|
Rövid lejáratú kötelezettségek összesen |
4 403 052 |
5 062 175 |
|
Kötelezettségek és saját tőke összesen |
65 700 807 |
74 804 063 |
A vagyoni, pénzügyi és jövedelmezőségre vonatkozó kiemelt mutatók
|
2020.12.31 |
2021.12.31 |
|
|
Éven túli eszközök aránya az eszközökön belül („Éven túli eszközök összesen” és az „Eszközök összesen” hányadosa) |
80,98% |
85,92% |
|
Eladósodottság („Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen” és „Hosszú lejáratú kötelezettségek és az Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) |
31,08% |
27,57% |
|
Idegen és saját tőke aránya („Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen” és az „Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) |
45,10% |
38,06% |
|
Likviditási gyorsráta („Pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek” és a „Rövid lejáratú kötelezettségek összesen” hányadosa) |
247,30% |
188,62% |
|
Árbevétel arányos nyereség („Működési eredmény” és az „Értékesítés nettó árbevétele” hányadosa) |
82,44% |
169,92% |
|
Saját tőke arányos nyereség („Működési eredmény” és az „Anyavállalatra jutó saját tőke összesen” hányadosa) |
12,08% |
16,54% |
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A 2022-ben a Társaság az alábbi fejlesztési területekre fókuszál:
Ø A Major Udvar (Városmajor u. 12) „A” és „B” épületei felújításának, valamint a „C” épület kivitelezésének 2020 harmadik negyedévében megkezdett munkáinak befejezése és az irodaház iroda és parkoló, valamint az étterem területeinek bérbeadás útján történő hasznosítása.
Ø A 2020. év elején sikeres akvizíció eredményeként megvásárolt Major Park (Városmajor u. 35.) üresen álló, jelenleg elsősorban raktározási célra alkalmas területeinek bérbeadása, a már meglévő bérlők megtartása, valamint további iroda-, parkolóház és kereskedelmi funkció fejlesztési koncepció kidolgozása a 2020. év végén módosított helyi építési szabályzat által nyújtott lehetőségek kiaknázására.
Ø A Flórián Udvar Irodaház kihasználtsági mutatójának további növelése.
Ø A 2021. évben megvalósult fejlesztés eredményeként megépült Attila99Loft esetében az épület bérbeadására irányuló értékesítési tevékenység továbbvitele.
Ø Harsánylejtő Projekt
§ A már befejezett telekfejlesztésekhez kapcsolódóan megvalósított, még át nem adott közmű hálózatok szolgáltatói tulajdonba történő átadása.
§ A Harsánylejtő Projektben található azon telekingatlanok esetében, ahol még nem született eddig döntés a fejlesztés megindításáról, az aktuális piaci trendek alapján a lehetőségek vizsgálata az egyes fejlesztések elindításáról és/vagy telekingatlanként/projektként történő értékesítéséről.
Ø A Bajcsy-Zsilinszky úti Irodaház (Budapest, VI. kerület Bajcsy-Zsilinszky út 57. szám alatti ingatlan) fejlesztési koncepciójának kidolgozása, az átmeneti időszakban az ingatlan jelenlegi állapotában történő kihasználtságának maximalizálása.
Ø Az Andrássy úti ingatlan esetében a piaci körülmények változásának függvényében a tervezett szálloda- vagy lakóingatlan koncepció véglegesítése.
Ø Az Aranykéz Parkolóház esetében az üzlethelyiségek, raktár- és a parkoló bérleti díjak felülvizsgálata a belvárosi kültéri parkolási díjak változásának tükrében, valamint a kihasználtság maximalizálása.
Ø A BIF Tower teljeskörű felújításának lebonyolítása és a bérleti szerződések megkötése.
Ø Az Üllői úti Oktatási Központ hasznosítási lehetőségeinek megvizsgálása, konkrét bérlői igény esetén az épület részleges felújítása és a bérleti szerződések megkötése.
Ø A Budapest, XIII. kerület Victor Hugo utca 18-22. szám alatti – a BIF, a Magyar Tudományos Akadémia és az ITConsult-Pro Zrt. közös tulajdonát képező – irodaház szükségessé vált homlokzati rekonstrukciójának előkészítése, a 2021. évben elkészült kivitelezési tervek alapján. A kivitelezési tender lebonyolítása a tulajdonostársakkal együtt, és az építési munkák megszervezése az irodaház működésének fenntartásával.
Ø A meglévő ingatlanokban rejlő fejlesztési és hatékonyságjavítási lehetőségek kiaknázása (portfólió „review”).
Ø A Társaság stratégiájába illeszkedő akvizíciós lehetőségek felkutatása, az akvizíciók lebonyolítása és az adott ingatlan beillesztése a jövedelemtermelő portfólióba.
A fentieken túlmenően kihívást jelent a koronavírus-helyzet kezelése, illetve annak, valamint a 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború és a kapcsolódó nemzetközi szankciók rövid, illetve hosszú távú hatásának a vizsgálata a teljes portfolióra.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaság Igazgatótanácsa 2021. április 27-én a 502/2020. (XI.16.) Korm. rendelet vonatkozó rendelkezéseire tekintettel a 2021. március 26-én közzétett közgyűlési meghívó napirendjében szereplő valamennyi kérdésben közgyűlési hatáskörben döntést hozott, és azok 2021. április 27-én közzétételre kerültek a vonatkozó jogszabályi rendelkezéssekkel összhangban. A határozatok a következő linken tekinthetőek meg:
§ A Társaság és a Takarékbank Zrt. (a továbbiakban: „Takarékbank”) között 2020. augusztus 21-én létrejött kölcsönszerződés alapján a Takarékbank összesen 2.606.021.058 forint összegű ingatlanvásárlás részbeni utófinanszírozására, valamint, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújtott/nyújt a Társaság részére, amelyből a harmadik folyósításra 211.525.013 forint összegben 2021. december 15-én került sor.
§ A Társaság és a Takarékbank között 2021. június 28-án létrejött kölcsönszerződés alapján a Takarékbank összesen 2.500.000.000 forint összegű, ingatlanfelújítási, beruházási célú, 15 éves futamidejű, fix kamatozású forint kölcsönt nyújtott/nyújt a Társaság részére, amelyből az első folyósításra 524.141.008 forint összegben 2021. szeptember 16. napján, a második folyósításra 716.312.052 forint összegben 2021. december 15. napján került sor.
Igazgatótanács, Audit bizottság
A 2021. január 1. és a 2021. december 31. közötti időszakban az Igazgatótanács és az Audit bizottság összetételében változás nem történt.
Menedzsment
§ 2021. január 18. napjától 2021. július 22. napjáig Fábián Zoltán töltötte be az értékesítési és marketing osztályvezető pozíciót.
§ 2021. szeptember 1. napjától 2022. február 4. napjáig Mészáros László töltötte be az üzemeltetési osztályvezetői pozíciót,
§ 2021. október 1. napjától Seres Attila tölti be a kivitelezési osztályvezetői pozíciót,
§ Diószegi Balázs fejlesztési és kivitelezési pozíciója 2021. szeptember 30. napján megszűnt, 2021. október 1. napjától kezdődően Diószegi Balázs tölti be a fejlesztési osztályvezetői pozíciót.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaság tevékenységének eredményességét továbbra is jelentősen befolyásolja a mindenkori makrogazdasági helyzet, illetve az az alapján kialakuló vállalati gazdálkodási környezet, ugyanis az irodák kihasználtsága, a realizálható bérleti díjak nagysága a bérlő társaságok anyagi helyzetétől, kilátásaitól függ.
Az ingatlanhasznosítási tevékenységét a Társaság relatív alacsony kockázat mellett végzi, a megkötött bérleti szerződések jelentős részben határozott időtartamúak, az átlagos hátralévő lejárat 2-3 év között van, de speciális esetekben akár 5+5 vagy 10 évesek. Határozatlan idejű bérleti szerződéseink jellemzően több éves időtartam óta fennállnak.
Az előzetes bérlői kockázatelemzésnek és biztosítéki rendszernek köszönhetően a késedelmes kintlévőség nagysága 2021-ben is az előző évhez hasonló nagyon alacsony szinten tudott maradni, amit a gazdaság fokozatos talpra állása is segített. Míg 2020-ban a COVID-19 vírushelyzet kialakulása miatt több bérlő kért átütemezést a bérleti díjak megfizetésére, addig általánosságban 2021. év végére a vevők fizetési képessége normalizálódott, határidőben, illetve már azt megelőzően is teljesítik a fizetési kötelezettségeiket. Ugyanakkor a COVID-19 vírushelyzet által leginkább érintett turizmus továbbra is kihívásokkal küzd, ezért egy hotel szektorban működő bérlőnk esetében mintegy 121 millió forint összegű értékvesztést számoltunk el.
A Társaság 2018. márciusát követően, az akkori CIB Bank Zrt. felé fennálló EUR hitelének forint hitellel történő refinanszírozását követően csak forint alapú hosszú távú hitellel rendelkezik. Figyelembe véve, hogy a Társaság csoportszintű bevételeinek mintegy 92%-a forintban realizálódik, ebből adódóan FX kockázata gyakorlatilag nincs.
A pénzügyi instrumentumokra vonatkozó részletes adatokat a Társaság Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint készített, 2020. évi auditált Konszolidált Éves Pénzügyi Kimutatások Kiegészítő megjegyzések fejezete III. Kiegészítő magyarázatok 35. Pénzügyi instrumentumok pontja tartalmazza. A Társaság az általa tulajdonolt BIF törzsrészvényeken (saját részvények) kívül más értékpapírral nem rendelkezik, származékos ügyleteket nem kötött.
A gazdasági élet – a koronavírus elleni oltások széleskörű elterjedése függvényében – 2021 második felében elindult normalizálódása volt tapasztalható hazánkban a mérleg fordulónapja után 2022 elején is, a járvány miatt korábban bevezetett korlátozó intézkedések fokozatos kivezetése is megindult 2022 első negyedévében (pl. az egészségügyi korlátozások döntő többsége feloldásra került). Összességében csökkentek a koronavírus-járvány okozta gazdasági kockázatok. Az aktuális koronavírus-helyzetnek, illetve annak alakulásának azonban továbbra is lehetnek – nehezen megbecsülhető, számszerűsíthető – negatív hatásai a Társaság 2022. évi terveire, célkitűzéseire is. A 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború és a kapcsolódó nemzetközi szankciók jelentős mértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat, növelik a gazdasági kockázatokat. A koronavírus-járvány, illetve az orosz-ukrán háború gazdasági hatásai eredményeként jelentkező kockázati kitettségek (bérleti szerződések módosításának vagy megszüntetésének esetleges kezdeményezése, a folyamatban lévő fejlesztések esetleges csúszása, beszállítói/szolgáltatói kapcsolatok újratárgyalása) minimalizálása érdekében a Társaság továbbra is szorosan figyelemmel kíséri az aktuális helyzetet – kiemelten a kormányzati és a hivatalos szervek intézkedéseit – és annak megfelelően vezet be intézkedéseket, illetve tájékoztatja dolgozóit és partnereit.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A konszolidációs körbe bevont Harsánylejtő Kft-re vonatkozó kockázatok
Stratégiai kérdésekben a Harsánylejtő Kft-nek az anyavállalatával egyeztetve kell meghoznia döntését. A fejlesztést illetően az anyavállalat dönt a stratégiai kérdésekben, leányvállalata az operatív feladatokat látja el.
A mérleg fordulónapját követően lényeges esemény nem történt.
1. A Társaság cégadatai
|
A Társaság cégneve: |
Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési nyilvánosan működő Részvénytársaság |
|
Rövidített cégnév: |
Budapesti Ingatlan Nyrt. |
|
Székhelye: |
1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
|
Postai címe (a központi ügyintézés helye): |
1033 Budapest, Polgár u. 8-10. |
|
Központi elektronikus elérhetősége: |
|
|
Honlapja: |
|
|
A Társaság alapító okiratának kelte: |
1995.01.31. |
|
A Társaság működése megkezdésének időpontja: |
1994.05.01. |
|
Bejegyző bíróság: |
Fővárosi Törvényszék, mint Cégbíróság |
|
Cégjegyzékszáma: |
Cg. 01-10-042813 |
|
Társaság statisztikai számjele: |
12041781-6820-114-01 |
|
Adóigazgatási azonosító száma: |
12041781-2-41 |
|
Közösségi adószám: |
HU12041781 |
|
Társaság törzstőkéje 2021. december 31-én |
2.870.244.400 forint
|
|
Társaság működésének időtartama: |
határozatlan |
|
A Társaság üzleti éve: |
megegyezik a naptári évvel |
|
A Társaság fő tevékenysége: |
6820’08 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése |
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
2. Társaságirányítás
Közgyűlés
A vezető tisztségviselők kinevezése és elmozdítása a Közgyűlés kizárólagos hatókörébe tartozik. A vezető tisztségviselőkkel és a munkavállalókkal a Társaság nem kötött a végkielégítéssel kapcsolatban külön megállapodást, e tekintetben a Ptk. megfelelő paragrafusai az irányadók. Nem jött létre olyan megállapodás bármely, a Társaság és vezető tisztségviselője, illetve munkavállalója között, amely kártalanítást ír elő arra az esetre, ha a vezető tisztségviselő lemond, vagy a munkavállaló felmond, ha a vezető tisztségviselő vagy a munkavállaló jogviszonyát jogellenesen megszüntetik, vagy a jogviszony nyilvános vételi ajánlat miatt szűnik meg. A Társaság részvételével nem jött létre olyan megállapodás, amely egy nyilvános vételi ajánlatot követően a Társaság irányításában bekövetkezett változás miatt lép hatályba, módosul vagy szűnik meg.
Az alapszabály módosítása a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, az alábbi kivételekkel:
§ Amennyiben az Alapszabály módosítás csak a Társaság cégnevét, székhelyét, telephelyeit és fióktelepeit, a központi ügyintézés helyét, valamint a – főtevékenységet kivéve – Társaság tevékenységi köreit érinti, a Közgyűlés egyszerű többséggel határoz, melynek erejénél fogva az Alapszabály felhatalmazza a Társaság Igazgatótanácsát, hogy a Társaság cégnevét, székhelyét, telephelyeit és fióktelepeit, a központi ügyintézés helyét, valamint a – főtevékenységet kivéve – Társaság tevékenységi köreit saját hatáskörében igazgatótanácsi határozattal módosítsa.
§ A Közgyűlés határozatával felhatalmazhatja az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének felemelésére. Az erre vonatkozó közgyűlési határozatban meg kell határozni azt a legmagasabb összeget (jóváhagyott alaptőke), amelyre az Igazgatótanács a Társaság alaptőkéjét felemelheti. A közgyűlési felhatalmazás bármely típusú, és bármely módon történő alaptőke-emelésre vonatkozhat. A közgyűlési felhatalmazás legfeljebb öt évre szólhat. Az igazgatótanácsi hatáskörben történő alaptőke-emelés esetében az Alapszabály módosítására az Igazgatótanács köteles és jogosult.
Igazgatótanács
A Társaság egységes irányítási rendszerben működik.
Az Igazgatótanács tevékenységét testületként végzi. Kijelöli, hogy a feladatkörébe tartozó ügyek közül mely ügyet szükséges ülésének napirendjére tűzni, kijelöli az ügy előkészítéséért felelős Igazgatótanácsi és/vagy menedzsment tagot, az Igazgatótanácsi ülésen előterjesztett ügyet megtárgyalja, abban határozatot hoz, és annak végrehajtását ellenőrizteti. Az Igazgatótanács az éves mérlegzáró közgyűlések közötti időtartamra meghatározza rendes üléseinek időpontját és a szükséges mértékben ezek várható napirendjét.
Az Igazgatótanács 2021. évben 1 ülést tartott. Az Igazgatótanács elektronikus úton további 14 alkalommal döntött 2021-ben.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
|
A Társaság Igazgatótanácsának tagjai (2021. december 31.) |
|||
|
Név |
Pozíció |
Megbízatás kezdete |
Megbízatás vége |
|
dr. Ungár Anna, |
Elnök |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Berecz Kristóf |
Alelnök |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Tzvetkov Julian |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
dr. Hárshegyi Frigyes |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Vaszily Miklós |
tag |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
Audit Bizottság
Az Alapszabály szerint az Audit bizottság hatáskörébe tartozik:
– a számviteli törvény szerinti beszámoló véleményezése;
– a számviteli törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatának nyomon követése;
– javaslattétel az állandó könyvvizsgálóra és díjazására;
– az állandó könyvvizsgálóval megkötendő szerződés előkészítése;
– az állandó könyvvizsgálóval szembeni szakmai követelmények, összeférhetetlenségi és függetlenségi előírások érvényre juttatásának figyelemmel kísérése, az állandó könyvvizsgálóval való együttműködéssel kapcsolatos teendők ellátása, az állandó könyvvizsgáló által a számviteli törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatán kívül a Társaság részére nyújtott egyéb szolgáltatások figyelemmel kísérése, valamint – szükség esetén – az Igazgatótanács számára intézkedések megtételére való javaslattétel;
– a pénzügyi beszámolási rendszer működésének értékelése és javaslattétel a szükséges intézkedések megtételére;
– az Igazgatótanács munkájának segítése a pénzügyi beszámolási rendszer megfelelő ellenőrzése érdekében; valamint
– a belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszer hatékonyságának a figyelemmel kísérése.
Az Audit bizottság az Igazgatótanácsi üléseken túl 2021. évben 3 alkalommal döntött elektronikus úton.
|
A Társaság Audit Bizottságának tagjai (2021. december 31.) |
|||
|
Név |
Pozíció |
Megbízatás kezdete |
Megbízatás vége |
|
Tzvetkov Julian |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
dr. Hárshegyi Frigyes |
tag |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
|
Vaszily Miklós |
tag |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
Tisztségviselők (Igazgatótanács, Audit bizottság tagjai) díjazása
A Társaság 2021. évi éves rendes közgyűlésén a közgyűlés úgy döntött, hogy az Igazgatótanács tagjai a 2021-es üzleti évben díjazás nélkül, az Audit Bizottság tagjai a 2021-es üzleti évben tagonként havonta bruttó 300.000 forint díjazás mellett lássák el feladataikat.
3. Könyvvizsgáló
A Társaság Könyvvizsgálója a 2021. évben:
– A Társaság közgyűlése által 2021. április 27-én megválasztott INTERAUDITOR Neuner, Henzl, Honti Tanácsadó Kft. (székhely: 1074 Budapest, Vörösmarty u. 16-18. A. ép. fsz. 1/F.; cégjegyzékszám: 01-09-063211) a közérdeklődésre számot tartó gazdasági szervezetek könyvvizsgálatára vonatkozó tevékenységét átalakulása során az Interauditor Consulting Kft-nek (székhely: 1074 Budapest, Vörösmarty u. 16-18. A. ép. fsz. 1/F.; cégjegyzékszám: 01-09-388885), mint jogutódjának átadta. 2021. november 29-től a Társaság könyvvizsgálatát az Interauditor Consulting Kft. látja el ezen jogutódlás következtében.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
4. Közzétételek
A Társaság közleményeinek közzétételi helye:
§ BÉT (www.bet.hu) honlap, az MNB honlap (www.kozzetetelek.mnb.hu) és a Társaság saját honlapja (www.bif.hu).
5. Részvényinformációk
2021. december 31-én a Társaság jegyzett tőkéje 287.024.440 darab, egyenként 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált formában előállított törzsrészvényből állt, melyből 35.340.000 darab a Társaság saját tulajdonában volt. A részvényekhez kapcsolódó jogokat és kötelezettségeket a Társaság Alapszabályának 6. pontja részletezi. 2018. október 1-jétől a részvényekkel a Budapesti Értéktőzsde „Prémium” kategóriájában kereskednek és a teljes jegyzett tőkét megtestesítik, nincs egyéb kibocsátott részesedés a Társaságnál.
A részvények adásvételének nincs korlátozása, elővásárlási jogok nincsenek kikötve, de a részvények átruházására kizárólag értékpapírszámlán történő terhelés, illetve jóváírás útján kerülhet sor. A részvény átruházása esetén a részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogát csak akkor gyakorolhatja, ha az új tulajdonos nevét a részvénykönyvbe bejegyezték.
A Társaság részvénykönyvét a KELER Zrt. vezeti.
Különleges irányítási jogok jelenleg nincsenek kikötve.
A Társaság 2019. április 29-i éves rendes közgyűlésén a közgyűlés felhatalmazta az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének felemelésére szavazatelsőbbségi részvények kibocsátása által a közgyűlési határozatban rögzített feltételekkel. A felhatalmazással az Igazgatótanács a 2021. évben nem élt.
Nincs tudomásunk olyan részvényesi megállapodásról, ami az irányítási jogokkal kapcsolatos.
Munkavállalói részvényesi rendszer jelenleg nem működik a Társaságnál. A Társaság 2019. április 29-i éves rendes közgyűlésén a közgyűlés felhatalmazta az Igazgatótanácsot a Társaság alaptőkéjének felemelésére dolgozói részvények kibocsátása által a közgyűlési határozatban rögzített feltételekkel. A felhatalmazással az Igazgatótanács a 2021. évben nem élt.
Kisebbségi jogok: A szavazatok legalább 1%-át képviselő részvényesek a Társaság közgyűlésének összehívását az ok és cél megjelölésével bármikor kérhetik.
A választott tisztségviselőket az Alapszabály szerint a Közgyűlés egyszerű többséggel választja.
Az Igazgatótanács 2021. április 27-én közgyűlési hatáskörben hozott határozatával felhatalmazta az Igazgatótanácsot saját részvény vásárlására. A felhatalmazás értelmében az Igazgatótanács határozhat a Társaság által kibocsátott törzsrészvény megvásárlásáról a Társaság által. Az egy saját részvényért kifizethető ellenérték legalacsonyabb összege 1 forint, a legmagasabb összege pedig legfeljebb az ügyletkötés időpontját megelőző 180 nap forgalommal súlyozott tőzsdei átlagárának 150%-a lehet. A felhatalmazás a közgyűlés napjától 2022. október 27. napjáig terjedő határozott időtartamra szól. A felhatalmazás alapján a Társaság által megszerzett saját részvények maximális értéke az alaptőke 25%-áig terjedhet.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaság 5%-ot meghaladó részesedéssel bíró tulajdonosai a 2020. december 31-i és a 2021. december 31-i részvénykönyv, illetve a tulajdonosok egyéni bejelentései alapján
|
|
2020. december 31. |
2021. december 31. |
||
|
Részvényes |
Részvények száma (db) |
Részesedés (%) |
Részvények száma (db) |
Részesedés (%) |
|
PIÓ-21 Kft. |
184 847 220 |
64,40* |
184 847 220 |
64,40* |
|
Takarékbank Zrt. |
- |
- |
28 702 440 |
9,99 |
|
Saját részvény** |
35 340 000 |
12,31 |
35 340 000 |
12,31 |
|
Egyéb részvényesek |
66 837 220 |
23,29 |
38 134 780 |
13,3 |
|
Összesen |
287 024 440 |
100,00 |
287 024 440 |
100,00 |
*Amelyből 2020. december 31-én és 2021. december 31-én 1.090.260 darab 10 forint névértékű BIF törzsrészvény 0,38%-os közvetett részesedés a Kft. leányvállalatán, a BFIN Asset Management AG-n keresztül
**A Társaság a tulajdonában lévő BIF törzsrészvénnyel részvényesi jogokat nem gyakorolhat
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók Társaságban lévő tulajdoni hányada
(2021. december 31.)
|
Jelleg |
Név |
Beosztás |
Megbízás kezdete |
Megbízás vége |
Közvetlen részvénytulajdon (db) |
Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
|
ITT |
Dr. Ungár Anna |
IT* elnöke |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
64,40% |
|
ITT |
Berecz Kristóf |
IT alelnöke és 2018. december 1-től vezérigazgató is |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
64,40% |
|
ITT |
Tzvetkov Julian |
IT, AB** tagja |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
ITT |
dr. Hárshegyi Frigyes |
IT, AB tagja |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
ITT |
Vaszily Miklós |
IT, AB tagja |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
SP |
Hrabovszki Róbert |
Gazdasági Vezérigazgató helyettes |
2018.03.19 |
Határozatlan*** |
0 |
0 |
*Igazgatótanács
**Audit Bizottság
***munkaviszony jellege
Vezető tisztségviselők, stratégiai pozícióban lévő dolgozók társaságban lévő tulajdoni hányada
(2020. december 31.)
|
Jelleg |
Név |
Beosztás |
Megbízás kezdete |
Megbízás vége |
Közvetlen részvénytulajdon (db) |
Közvetett befolyással érintett BIF részvények százalékos aránya |
|
ITT |
Dr. Ungár Anna |
IT* elnöke |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
64,40% |
|
ITT |
Berecz Kristóf |
IT alelnöke, és 2018. december 1-től vezérigazgató is |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
64,40% |
|
ITT |
Tzvetkov Julian |
IT, AB** tagja |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
ITT |
dr. Hárshegyi Frigyes |
IT, AB tagja |
2017.08.15 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
ITT |
Vaszily Miklós |
IT, AB tagja |
2017.12.22 |
2022.08.15 |
0 |
0 |
|
SP |
Hrabovszki Róbert |
Gazdasági Vezérigazgató helyettes |
2018.03.19 |
Határozatlan*** |
0 |
0 |
*Igazgatótanács
**Audit Bizottság
***munkaviszony jellege
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaságnál az átlagos statisztikai állományi létszám 2021. évben 48 fő volt (2020-ban 46 fő volt), míg a 2021. december 31-i állományi létszám 50 fő volt.
A Harsánylejtő Kft. működésével kapcsolatos adminisztratív, jogi és ügyviteli feladatokat, kettős foglalkoztatás keretében, a BIF jogi és pénzügy-számviteli osztálya látja el.
A Társaságnak foglalkozáspolitikai kötelezettsége nincsen.
A Társaság tevékenységi jellegéből adódóan kutatás és kísérleti fejlesztéssel nem foglalkozik.
A III. fejezet 3. pontjában kerültek ismertetésre.
A Társaság IFRS szerint készített 2021. évi Éves Konszolidált Pénzügyi Kimutatásaiba a Harsánylejtő Kft-t vonta be.
A Harsánylejtő Kft-t, 2008. augusztus 25-én, 500.000 forint törzstőkével alapította a Budapesti Ingatlan Nyrt. és azóta is a 100%-os tulajdonosa. A Harsánylejtő Kft. törzstőkéje 2016. március 10-én 3.000.000 forintra emelkedett, fő tevékenységi köre: épületépítési projekt szervezése.
A Harsánylejtő Kft. a Harsánylejtő fejlesztési területen található, társasházak építésére alkalmas 8 darab telekingatlanján két ütemben 5 lakásos és teremgarázzsal rendelkező társasházak fejlesztését végezte.
A lakóingatlan-fejlesztés I. ütemében felépített 20 lakás értékesítése 2019-ben, a lakóingatlan-fejlesztés II. üteme során kivitelezésre került további 20 lakás értékesítése 2021 első félévében sikeresen lezárult.
A Harsánylejtő Kft. az ingatlanfejlesztéshez szükséges építési telkek megvásárlását és a fejlesztések lebonyolítását az anyavállalattól kapott piaci kamatozású kölcsönökből finanszírozta, amelyeket a fejlesztések befejezését követően az általa értékesített lakások vételárából visszafizetett 2021-ben.
A fejlesztéseket illetően az anyavállalat dönt a stratégiai kérdésekben, leányvállalata az operatív feladatokat látja el.
A tevékenység jellegéből adódóan a Társaság nem termel és nem tárol veszélyes hulladékot, a kibocsátott égéstermék utáni levegőterhelési díjat a BIF megfizette. Közvetlenül környezetvédelemmel kapcsolatosan sem az előző üzleti évben, sem a tárgyévben jelentős költség nem került elszámolásra.
|
|
Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés 2021 |
A Társaság rendelkezik Felelős Társaságirányítási jelentéssel és nyilatkozattal, és minden évben felülvizsgálja vállalatirányítási rendszerét, és ha szükséges, módosítja. Az éves rendes közgyűlésen a részvényesek szavaznak a Társaság Felelős Társaságirányítási Jelentés jóváhagyásáról, és a közgyűlés után a Társaság a Felelős Társaságirányítási Jelentést közzéteszi.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés a www.bet.hu, www.bif.hu és www.kozzetetelek.hu honlapon tekinthető meg.
– A Társaság a Budapesti Értéktőzsde Zrt. által közzétett Felelős Társaságirányítási Ajánlások alapján készíti el felelős társaságirányítási jelentését és nyilatkozatát.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentést az Igazgatótanács fogadja el és a közgyűlés hagyja jóvá. A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a BÉT ajánlásait és az attól való eltérés részleteit és indokait.
– A Felelős Társaságirányítási Jelentés tartalmazza a Társaság belső ellenőrzési és kockázatkezelési gyakorlatának a főbb jellemzőit.
A Társaságnál cégvezetői megbízása senkinek sincs.
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. ezúton nyilatkozik arról, hogy a Konszolidált Üzleti (vezetőségi) Jelentés a valóságnak megfelelő adatokat és állításokat tartalmaz, és megbízható képet ad a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozása helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket és nem hallgat el olyan tényt, amely a Társaság és a konszolidációba bevont vállalkozása helyzetének megítélése szempontjából jelentőséggel bír.
Budapest, 2022. április 8.
|
|
|
|
………………………………………. |
………………………………………. |
|
dr. Ungár Anna az Igazgatótanács elnöke |
Berecz Kristóf alelnök-vezérigazgató |